Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Bir Seçim Analizi

  • 19 Haziran 2018 Salı


En sıkıntılı parti, AKP. Erken seçim kararı başlı başına olumsuz bir başlangıç oldu, kendi başına. Seçmene söyleyecek sözleri kalmadı; söylenenler yasak savma kabilinden. “Reis”leri de eski seçimlerdeki gibi döktürmüyor; meydana toplanan taraftarların ilgisini çekmiyor. Seçimde tek hedefleri var: birinci turda Erdoğan’ı seçtirmek. Meclis’teki çoğunluğu yitirmeleri hemen hemen kesin gibi, Erdoğan başkan olursa ne yapar eder, meydanı muhalefete bırakmaz havası var, partide. Yalnız parti değil, AKP iktidarına yüksek faizle borç veren dış mihraklar da Erdoğan’ın birinci turda seçileceğini anons edip duruyorlar. Eh, ne de olsa ekmek kapısı!
En rahat parti, CHP. Onlar amiyane halk diliyle eşeği kazığa bağlamışlar. Muharrem İnce olağanüstü bir enerjiyle seçimi başarıyla götürüyor. Düşüşte olan partinin oyları yükseliyor. Ancak İnce’nin alacağı oy, milletvekili oylarından yüksek çıkacak. Ortalıkta fazla gözükmemeye; aykırı laf etmemeye dikkat gösteriyorlar. Onlara düşen tek görev var: sandığa ve oylara sahip çıkmak. Muharrem İnce kırmızı çizgisini koymuş. CHP’liler seçim akşamı İnce’nin yanı başında mı olacaklar, yoksa sokakta silahlı adamlar var deyip evlerine mi kapanacaklar? Göreceğiz…
Vatan Partisi/Doğu Perinçek bildiğimiz gibi; “tarihin pususuna yatıp” iktidar olmayı bekliyorlar. Yükseklerde uçmayı yeğliyorlar. Anahtar kelimeleri: “göreceksiniz…”
İyi parti seçime yükselişle başladı, sonra durağanlaşmaya dönüştü. Akşener’de biraz tutukluk, biraz öfkeyle karışık sıkıntı gözleniyor. Bunda iktidarın ve MHP yanlılarının markajı etkili oluyor. Ne de olsa İyi Parti’nin alacağı oylar onlardan koparılacak. Partinin alacağı oy, farklı kesimlerden katılımcıların yerel bazda gösterecekleri çalışmaya bağlı.
MHP’nin kaybedeceği bir şeyi kalmadı. Bir atımlık barutu vardı, onu da erken seçim kararı aldırarak atmış oldu. Düşük bir oy alacağı kesin gibi. Erzurum gibi kalelerini kaybettiklerine göre bu partinin ülke siyasetinde artık isminin pek dillendirilmeyeceği söylenebilir.
HDP’de gözle görünür bir kenetleşme gözüküyor. Partinin baraj altı veya barajı geçmesi hiç bu kadar önemli olmamıştı. Meclis’in ve Erdoğan’ın kaderini belirleme durumu kitlelerce söz konusu ediliyor. Kendilerine soracak olursanız; baraj sorunu yok.
En karizmatik parti Saadet, daha doğrusu genel başkanları oldu. Temel Karamollaoğlu, dengeli ve de olgun duruşuyla beğeni topladı. Oy oranı açısından sürpriz yaratabilecek tek parti. Zira toplumda aile bağlarını da kapsayan sıkı bir örgütlenmesi var.
Dilimizin döndüğü, gözümüzün gördüğü kadarıyla bir analiz yaptık. Okuyucularımın dikkatine sunulur.