Beyt-Ül Mala Tecavüz Valiye Rağmen Sürüyor


Didim’de hazine arazileri işgali ile ilgili olarak yaptığımız haberler ve görüntüler, sıklıkla gazetelerde çıkarken Aydın valisi Yavuz Selim Köşger Cuma günü yapılan Tapu Teslim töreninde işgallerle ilgili olarak

 Paylaş


Didim’de hazine arazileri işgali ile ilgili olarak yaptığımız haberler ve görüntüler, sıklıkla gazetelerde çıkarken Aydın valisi Yavuz Selim Köşger Cuma günü yapılan Tapu Teslim töreninde işgallerle ilgili olarak haramiler benzetmesi yapmış ve kim beyt-ül mala el uzatıyorsa, hak etmediği bir karış toprağı almaya çalışıyorsa, onun hakkından gelmesini de biliriz. Tepelerine bineriz” ifadesini kullanmıştı.
Ancak vali Köşger’in bu uyarısına rağmen toprak işgalleri tüm hızıyla sürüyor.
Gazetemize ulaşan bilgilerle ilgili olarak yaptığımız çalışma sırasında Jandarma ve Milli Emlak memurlarının işgalle ilgili işlem yaptıkları yerin 1 km ötesinde kepçe ve loderlerle arazi açma çalışmalarının devam ettiği görüldü.
Vali Köşger’in: “Her kim haramilik yapmaya kalkıyorsa, devlet dağa çıkan bilmem kaç bin eşkıyanın hakkından geldiği gibi, bugün yedi düvelin desteklediği bilmem kimleri Afrin’de tepelediği gibi, buradaki haramileri de tepelemesini bilir” sözlerine rağmen bu çalışmaların Yalıköy arazilerinde, Akyeniköy ve Akköy arazilerinde halen devam ettiğini gören vatandaşlar bu işlemleri yapanların kimden ya da nereden cesaret bulduklarını da merak ediyor.
Hatırlanacağı gibi Fevzipaşa Mahallesinde 14 vatandaşa toprak reformundan doğan hak ettikleri tapularının teslim töreni için Didim’e gelen Vali, işgallere devletin kesinlikle müsamaha göstermeyeceğini ve bununla ilgili tedbirlerin alınacağını söylemişti ve şöyle devam etmişti. “Aydın’da vatandaşımızın aşını, işini, ekmeğini büyütmesi için devletin ne yapması gerekiyorsa, onları yapmaya gayret ediyoruz. Ancak hak sahiplerinin dışında her kim beyt-ül mala el uzatıyorsa, hak etmediği bir karış toprağı almaya çalışıyorsa, onun hakkından gelmesini de biliriz. Onun da sonuna kadar üzerine gideriz. Bu böylece bilinsin. Her kim haramilik yapmaya kalkıyorsa, devlet dağa çıkan bilmem kaç bin eşkıyanın hakkından geldiği gibi, bugün yedi düvelin desteklediği bilmem kimleri Afrin’de tepelediği gibi, buradaki haramileri de tepelemesini bilir. Bunu buradan deklare ediyorum. Herkes kendine çekidüzen versin. Bizim vatandaşımızın atasından, ecdadından burada kan dökmüş, can vermiş ve bu toprakları bekleyen vatandaşımızın meşru yoldan almak için, hak sahibi olmak için 12 senedir uğraştığı araziye, öyle tepeden inme, dozerle mozerle kimse giremez. Bunu buradan haykırıyorum” ifadelerini kullanmıştı.
Daha önceki dönemlerde de bu tür haberlerin çoğalması üzerine giden kaymakam İskender Yönden’in bu hırsızların adlarının listesini basına vereceğim demesine rağmen vermemiş olması, milli emlak müdürlüğünün bu işlemleri yapanların mallarını müsadere altına almaması ve işgal edilen arazilerin işgalciye ecr-i misil adı altında geri teslim edilmesi ya da bu alanların sökülerek başka yerlere taşınmaması bunu yapan (Vali Köşger’in deyimiyle) haramileri daha da cesaretlendiriyor.
İşgallerle ilgili olarak yaptığımız incelemelerde daha önce 1. derece SİT alanına yapılan tecavüz jandarma, milli emlak ve kaymakamlık tarafından bizzat yerinde görülmüş alanda da halen bir dozerin çalışıyor olması yaptırımların yeterli olmadığının başka bir örneği olarak görüldü. Ayrıca işgalciler tapulu arazilere 1 metre bile girmeden nokta atışı alanları nasıl tespit ediyorlar, düzenli bir topoğraf çalışması yaparak bu alanları kim ya da kimlerden öğreniyorlar. Akyeniköy arazisindeki TOKİ konutlarına bakan taraftaki işgal alanında, ip çekmek için haritacıların kullandığı kazıkların varlığı tesadüfen yapılmadığının bir göstergesi olarak karşımıza çıktı.
Gazete olarak tespit ettiğimiz alanlar dan bazıları şunlar: 1662, 1772 ve 1773 parseller ile ve reform sonrası rezerv bırakılan bir çok parsel .

Didim’de, hazine, arazileri, işgali, ile