Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Beka sorunu bu olsa gerek

  • 21 Temmuz 2019 Pazar


Değerli dostlarım; Okumayınca kültür de arama. Yarışmalarda soruyorlar, basit bir soruya bile cevap alamayan bir toplum olduk. Bunun nedenlerini söylemeye gerek duymuyorum. Ortada belli zaten. Fakat bir örneğini ben yaşadım canlı olarak. Aziz nesinin hikayeleri yanında zayıf kalacak nitelikte. Kumsalda gezerken bir vatandaş yanıma yaklaşarak selam verdi. “Sizin yazar olduğunuzu söylediler”. Evet diyerek doğruladım. Peşine, “bu sene şu havalar bir türlü istediğimiz şekle gelmedi. Ya çok sıcak ya da çok soğuk. Bunlar hep CHP’nin ve diğerlerinin yüzünden oluyor” dediğinde kafamdan kaynar sular döküldü. Nedenini sorduğumda, “içerseniz gece gündüz rakıyı olacağı bu. Memlekette bereket kalmadı” dedi.

Değerli dostlarım; memlekette bereket kaçtı kaçmasını da, bunun içilen rakıyla ne alakası olduğunu bana anlatamadığını sanıyorum. Memleketin bereketini kaçıran asıl konu, tarımın küçülerek tabana vurmasının eseridir. Dünyanın en büyük tahıl deposu olan ülkemiz, şimdi yoncayı bile dışarıdan almaya mahkum edildi. Tarlanın bereketi kaçınca elbette insanların da bereketi kaçıyor.
Değerli Dostlarım; Başta emperyalistler olmak üzere, tüm insanlık dünyanın içine ettiler de, bizler ülkeye bunca olanları yaptıksa bunda konuşacak bir kelime yok. Olanları el birliği ile yaptık. Televizyonlarda bunca kanala millet ağzı açık bakarken, tek izlediği programın, insanların kaçırıldığı, çocukların tecavüz edildiği, büyüklere saygının tükendiği rezilliklerin sergilendiği programlar ön planda. İsmini söylemek istemiyorum ama, bir dizi var ki, memlekette sanki emniyet güçleri kalmamış, oraların güçleri çeteler gibi diziler var. Buna televizyon üst kurulu ses bile çıkarmıyor. Sokaklarda neredeyse kara başlıklı çeteler yakında türerse hiç şaşmam.
Değerli Dostlarım; İklimler bozuldu. Vatandaşın yarısından çoğu bunun ne anlama geldiğini bilmiyor. Kuzey kutbundaki buzullar eridi. Vatandaş bunları zevkle izliyor ve tepkisi iki dudağının arasından yaptığı tebessümle ibaret. Geleceği ne olacak haberinde değil. Yakında buzlar eridi, bu erimeyi muhalefetteki insanların içtiği rakıya buz atmalarının eseridir diyecekler. Dünyanın ikliminin değiştiğini ve neden bu hale dönüştüğünü bilmeyenler, gelecekte daha nelerin onları beklediğini gördüklerinde iş işten geçmiş olacak. ABD ise, hala kilometrelerce uzaklardan kalkıp, Ortadoğu ve Arap yarımadasındaki yeraltı zenginliklerinin peşine düşmüş. Gerekçesi oralara demokrasiyi getirmekmiş. Hadi oradan be. Bu güne kadar açtığınız verdiğiniz sıkıntılar ortada. İnsanlık artık nefret ediyor sizden. Milletin madenleriyle uğraşacağına, kalk da insanlığa iklim değişikliklerine çareler ara.