Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Bedirhan Kıran, Didim Gözlük ve Saat

  • 18 Ağustos 2018 Cumartesi


Didim’de gözlük ve saat sektöründe faaliyet gösteren Bedirhan Kıran’a konuk olduk. Günümüzün vazgeçilmez aksesuarlarını Didimlilerle buluşturan Kıran inşaat işçiliğinden özel sektöre uzanan bir iş hayatından geçip bütün sıkıntılı süreçleri atlatarak Didim’de 2 yıldır kendi açtığı işletmenin idareciliğini yapıyor. Maddi sıkıntılardan dolayı eğitim hayatında zorlu dönemeçler atlatan Bedirhan Kıran okumaya olan aşkını hiçbir zaman kaybetmeyerek 4 yıllık işletme bölümünü bitirerek mezun oluyor. Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan esnafımız aynı zamanda beyaz eşya, mobilyacılık, halıcılık ve turizm sektöründe de çalışarak kendine bolca tecrübe katmış.
Bu İşi Neden Tercih Ettiniz?
Bu işi kendime yakıştırıyorum, benim kendimi ifade edebildiğim müşteri ile diyaloğu iyi kurabildiğim bir iş bu. Gözlük ve saat sektörü insanların almak zorunda olduğu ürünler değil, bunu insanlara güzel bir şekilde anlatmak ve sevdirmek lazım insanlar ancak o zaman cebindeki parayı buna yatırabiliyor. İşimi seviyorum ve bu soru bana daha küçükken sorulmuş olsaydı bile bu işi yapmak istediğimi söylerdim.
İşinizden Elde Ettiğiniz Gelir Size Yeterli Oluyor mu?
Hayır desem nankörlük etmiş olurum, ülkenin durumu her ne kadar çalkantılı olsa da siyasi ve ekonomik politikalar nedeniyle 2 yıl önceye kadar dükkanımdaki ürünlerin yarısı vardı. İnsanlar burayı bilmiyordu. Onlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmak çok önemli böyle olunca referans oluyor insanlar 2 yılda buradan kazandığım para ile iyi bir araba alabildim. Dükkanımın malını arttırdım daha iyi bir evde yaşıyorum. Alışverişe gittiğim zaman çekinmeden harcama yapabiliyorum. Daha iyi bir lokantaya gidebiliyorum bunun için Allah'a şükür ediyorum. Bence ticaret bambaşka bir kültürdür. İnsanın bu işi yapabilmesi için sevmesi lazım. Müşteriyi fırsat olarak değil yatırımcı olarak görmek lazım.
Didim'de sezonun Kısa Olması Sizin İçin de Bir Problem midir?
Didim havası çok güzel, denizi çok güzel ucuz bir tatil merkezi diye insanlar akın akın geliyor. Ama bu durum değişti artık insanlar kışın da gelmeye başladı. nüfus oranı 20.000 iken şuan 80.000 belki 100.00'e yakın eskiden 2 gözlükçü vardı şuan 10 tane gözlükçü var. Her sektörde artış var sadece gözlükte değil. Bunun sebebi Didim'in gelişmesi ve nüfusun çoğalması bu da bizi etkiliyor tabi gelen müşteri sayısı artıyor. 3 aylık süre çok kısa çünkü 3 ay kazandığın para ile geriye kalan 9 ayı geçirmek zorundasın ödemeleri yapmak zorundasın kira, elektrik, vergi ve su gibi, kışın ülkenin çalkantılı durumundan dolayı ister istemez çok sıkıntı oluyor benim sektör çok daha zor kışın kime güneş gözlüğü veya saat satabilirim burda benim esnaflığım devreye giriyor.
Peki Sizce Müşteri ile Esnaf Arasındaki İletişim Nasıl Olmalıdır?
Müşteri yaz, kış esnaf için en büyük ihtiyaç, karşılıklı güven çok önemli, doğru ürünü müşteriye doğru fiyata sunmak önemli. Bir müşteriden çok para kazanacağına onun da getireceği müşteri potansiyeli ile daha büyük bir portreye sahip olmak ticaret yapan biri için çok büyük bir avantaj.
İşinizin Sevdiğiniz ve Sevmediğiniz Tarafları Nelerdir?
İşimin yüzde 90'nını seviyorum ben kendi sektörümde çok iyi olduğumu düşünüyorum. Müşterimin kapıdan girdiği andan itibaren, onun yüz saç ve ten rengine bakarım Onun yüzüne gidecek olan modeli kafamda belirlerim ve ona çıkartır gözlüğü veririm o da beğenir; ancak başka bir yere gittiği zaman başkaları tarafından biz bu gözlüğü beğenmedik dendiği zaman müşteri getirip o gözlüğe bana yakışmadı demesi beni çok üzer. Mesela gelip benim nenem bunu beğenmedi diyor. Senizn nenenle hem kuşak, hem zevk hem de ren farkın var. Kişinin kendine yakıştırması lazım. Gözlük kişinin en önemli aksesuarıdır.
Peki Siz Didim'de Esnaf Haklarının Korunduğuna İnanıyor musunuz?
Fazla değil, esnaf odası başkanımız çok iyi bir insan seçim öncesi ve sonrası çalışmalarına devam ediyor. Yetkisi daha çok olacak olursa daha çok problemin çözüleceğine inanıyorum.
Didim Belediyesinin Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Her gün büyümekte olan bir ilçe için belirli hizmetler yapılsa da eksik kalıyor çalışmalar. 2018 yılında yolların hala çok kötü olması mesela dükkanımın önüne bakın bu yolda topuklu ayakkabı giyen bir bayan yürüyemez. Yol çok kötü çünkü benim burada 500 liraya sattığım gözlüğü adam Kuşadası ya da Marmaris'te 1000 liraya satabiliyor; çünkü o kalite var oralarda bence eksiklikleri çok burada Didim'in yaz turizminin yanında kış turizmine de ihtiyacı var. Didim'in gelişmesi için, daha kaliteli olabilmesi için belediyenin daha çok çalışması lazım. El değiştirmesi daha mı iyi olur bilemiyorum; ama belki daha iyi bir yönetimle daha iyi projeler çıkartması lazım. Kime sorarsanız sorun aynı şeyi söyleyecektir.
Son Olarak İşinizle ilgili özel bir şeyler söylemek İster misiniz?
Ucuz diye lütfen çakma saat veya gözlük almayın. Çakma saatler bileğinizde vücudunuzda alerji yapar. Çakma gözlükler kanserojen naylondan oluşur gözlerinize zarar verir siz koruduğunu düşünürsünüz; ama gözlerinize ciddi zararlar verir. Orijinal sağlık bakanlığı onaylı gözlükler alın gözleriniz için.