Ünsal Yalçınkaya

Tüm Yazıları


Bayramlar!..

  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi


Ülkemizin bayramları ikiye ayrılır,
Biri dini bayram,
Diğeri ise Milli Bayramlar.
Milli Bayramlarımız
29 Ekim Cumhuriyet bayramı: Cumhuriyetimizin ilan edilişinin yıl dönümüdür,her yıl kutlanır,
Her ne kadar haz edilmeyip kaldırılmak istense de,yasaklama gibi olaylara yelten ilse de güçleri bu Milletin Milli bayramını kutlamasını engellemeye yetmez.
23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı:
Bağımsızlık savaşımızın kazanılmasında büyük yeri olan ve Milli iradenin tecelli ettiği bir Temsilciler Meclisinin açılışının yıl dönümdür. Ulusal bağımsızlık savaşımızı bu Meclis çatısı altından yöneten büyük komutan Mustafa Kemal tüm kararlarını bu Meclis iradesi ile almıştır.Tek yetkin ve etkin Milli Meclis iradesidir.
19 Mayıs gençlik ve spor bayramı ise ulus bilinci ve milli iradenin gücünü ortaya koyan ve Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Anadolu’ya bu gizli görevi yerine getirmek için ayak bastıkları ilk günün anısına kutlama yapılması ve anılmasıdır.
30 Ağustos Zafer Bayramı da Milli mücadelenin son bulduğu düşmanın Denize döküldüğü günün başlangıcı olan düşmana karşı büyük bir saldırının ,başarıya ulaşılmasının günü olduğu için Büyük taarruz gününün kutlanmasıdır.
İki tanede Dini bayramımız vardır,
Bunlardan ilki ise dini vecibelerimiz içinde 30 gün oruç tutulmasının ardından gelen Ramazan “ŞEKER “ Bayramıdır.üç gün sürer ve Tüm Müslüman alemine aittir ve bizde Müslüman bir Millet olduğumuz için kutlarız.
Bu dini konularda fazlaca bir bilgiye sahip olmadığım için ahkam kesmem, haddimi de bilirim.
İkinci Dini bayramımız da Kurban bayramımızdır ki inancımız gereği Haç farazisinin yerine getirildiği gündür.Ekonomik olarak durumu kurban kesebilecek olanların Kurban kesmesi ile biten ve dört gün süren bir bayramdır.
Fakir fukaraya belki de senede bir gün bile olsa ET yedirmenin mutluluğunun yaşandığı gündür.
Ha şimdi öyle mi oluyor,
Hayır,
Kurban kesilir,etler dolaba,
Hayır’ı,sevabı nerede, Allah bilir.
Fakir fukaranın yediği et nerede,
Gören tutan bilen yok.
Ha bu arada Din görevi yaptığını söyleyen tarikatların Kurban Derisi rantının kavgasının yaşandığı da bilinen bir gerçektir.
İnanmış insanlarımız inançları gereği dini vecibelerini yerine getirmeleri sebebi ile Kurban Bayramlarını kutluyor hayırlı olsun diyorum.
Kurban Kesenlerin de hayırları kabul olsun.
Milletimiz var olduğu sürece,Devletimiz var olduğu sürece ne Milli ne de Dini bayramlarımızdan vaz geçmeyiz,ancak bu Bayramlarımızın da yozlaştırılmasına da izin vermeyiz.
İşte TÜRK Milletinin bayramları…