reklam alanı

Başkan Maçoğlu, Dersimliler Derneği açılışına katıldı


Didim Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği açılışı 12 Ağustos Çarşamba günü Çamlık Mahallesinde bulunan dernek binası önünde gerçekleşti. Açılış Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Didim Bel

 Paylaş


Didim Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği açılışı 12 Ağustos Çarşamba günü Çamlık Mahallesinde bulunan dernek binası önünde gerçekleşti.

Açılış Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya, SHP Eski Milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul, Didim’de bulunan siyasi parti ve STK temsilcileri, Dersimli ve Dersim’i sevenlerin katılımıyla gerçekleşti.
Peyzaj projesi derhal durdurulmalı
Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Bülent Akın, Dersim’in ezilmiş baskılardan geçmiş ama dayanışma, hoşgörü ve demokrasi kültürünü benimsemiş bir halk olduğunu belirterek “Dersim’de bulunan Munzur Gözelerinde yapılmaya başlayan Munzur Gözeleri peyzaj projesi derhal durdurulmalı ve iptal edilmelidir. Dersimliler olarak doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Doğaya her zaman sahip çıkacaklarını belirten Akın, açılışa katılan ve katkısı olan herkese teşekkür etti.
Maçoğlu “Teşekkür ederiz”
Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu 1 milyon üç yüz bin Dersim nüfusuna kayıtlı vatandaş olduğunu belirterek “Dersimliler ülkenin tüm illerine hatta başka ülkelere dağılmak zorunda kaldı. Çok kültürlülük ve demokrasiyi benimseyen bir gelenekten geliyoruz. Bir Dersimliyle konuşursanız birçok zenginliği görebilirsiniz. Dersim Dernekleri Federasyonu yoldaşlarımızın kendi bölgesini korumalıdır. Açılan dernek Dersim ve Didim arasında bir bağ oluşturmalıdır. Dernek için katkı sunan emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Maçoğlu, Didim’deki Dersimlileri de derneği üye olmaya ve sahip çıkmaya çağırırken konuşmasının ardından Didim Dersimliler Derneğinin Yönetim Kurulu Bülent Akın başkanlığında Volkan Öğmen, Mehmet Bayır, Ceylan Aydın, Barış Aydoğdu, Gülnaz Canpolat, Dila Tunç’u sahneye davet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.


Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay “Didim, Türkiye mozaiği olma yolunda emin adımlarla gidiyor. Kendi kültürlerini yaşatmak için kurulan dernekleri çok önemsiyorum ama tehlikeli yönleri de var. Dernekler kendi içlerine kapanırsa ve kadınlarımız dernekler içerisinde yer almazsa derneklerimiz kültür derneği olmaktan çıkarak, kahvelere dönüşüyor. Didim’de bulunan yöresel dernekler festivali yaparak, şehirlerin kültürlerini, yemeklerini, folklorlerini, müzikleri tüm Didim’e tanıtmak hedefimiz. İlk olarak Erzincanlılar Derneği ile yaptığımız festival sonrasında salgın nedeniyle devam edemedik. Ancak kültürlerin yaşaması adına bu fuarlara en kısa zamanda devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek dernek binası açılışı gerçekleşti. Dersimliler Derneğinin açılışı sonrasında Kale Kır düğün salonunda gerçekleşen dayanışma yemeğinde buluşan Dersimliler doyasıya eğlendiler.
Dayanışma yemeğine katılanlar dernek yararına yapılan açık arttırma ile satışı yapılan yöresel yemek, bağlama ve Dersim Spor Forması için bağışlarda bulundular. Didim Dersimliler Derneği yararına düzenlenen dayanışma yemeğine yerel sanatçılar türküleri ile eşlik ederken, katılımcıların dernek üyeliği kayıtları da dernek yetkililerince gerçekleştirildi.
Etkinlik halk ozanı Ali Ekber Eren’in türküleri ile devam ederken, Dersimliler Derneği yönetimi, memleket kültürünü yaşatmak amacıyla bir takım etkinlikler planladıklarını, derneğin ve lokalinin tüm Didimlilerin olduğunu belirterek dayanışma çağrısında bulundu.


Didim, De