Ünsal Yalçınkaya

Tüm Yazıları


BARIŞ BARIŞ

  • 01 Eylül 2018 Cumartesi


21.Yüzyılın ilk çeyreğini yaşadığımız şu günlerde neredeyse kan gölüne dönen dünyamızda nasıl bir barış kutlayacağız, böyle kutlamanın anlamlı olması gerek.
Evet 1 Eylül Dünya barış günü,
Nasıl,
Sözde kalan,
Kağıt üzerinde kalan,
Mazlum milletlerin insanlarının yurtlarını savaş nedeni ile terk ederken Barış kutlamaları,
Özgürlük diye Yurtlarından kaçarak can güvenliklerini hiçe sayanların, Akdeniz’in, Ege’nin serin sularında can veren Bebeklerin yaşandığı bir barış kutlamaları.
Hala Ortadoğu bataklığı kurutulamadı, sivrisinekler BARIŞ ÇIĞLIKLARI içinde uçuşmaya devam etmekte.
Güzel ülkemi yönetenlerin sürdürdüğü siyaset nedeni ile güney ucumuzda yıllardır sürdürülen Enerji yataklarının ele geçirme savaşlarına ucundan kıyısından bulaştırılmamız, sonuçta milletimizin barıştan uzak her an tetik de yaşamasının koşullarında Barış Şenliğini nasıl kutlasınlar,
Diğer taraftan ise batımızda halklarının kardeşliğine rağmen Emperyalizm işbirlikçisi yöneticileri yüzünden ezeli düşmanız olan Yunanistan’ının işgal girişimleri ve her an burnumuzun dibinde bitecek bir TÜRK-Yunan savaşı eşiğinde nasıl bir barış kutlaması yaşayacağız.
Mustafa Kemal ATATÜRK’ ümüzün söylediği gibi “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesinin geçerli olduğu bir dünyada özelde de ülkemde “Barış şenliklerini” kutlayalım.
Ülke içinde bendensin,yok sen ondansın ayrımcılığının had safhaya vardığı şu günlerde, başarısızlığının faturasını birilerine kesmek için çırpınanların vatandaşını sanki kamplara bölercesine nasıl barış şenliklerini kutlatırız.
Bir ülkenin yöneticilerinin halkına barış içinde yaşatması en öncelikli görevi olmalıdır
Ve,
Ülke içinde iç barışı temin edemeyenlerin tüm komşuları ile barış içinde olması mümkün değildir.
Emperyalizmin dünyamıza hükmettiği şu Yüzyılda barış içinde yaşamak,yaşatmak marifettir.
Emperyalist ülkelerle karşılıklı çıkar ilişkileri içinde olmadan bir defa elini kaptırdığında seni yok etmeyi amaçlayan bir ideoloji içinde Barışı kutlamak SAFDİLLİKTEN ÖTEYE değildir.
İşte bu nedenledir ki, dünya halklarının 1 Eylül Barış günü kutlamalarını beklemek safdillilik olur…
Yine de Bizim, Dünyada Barışların, Özgürlüklerin yaşandığı günlerin gelmesi dileğimiz olmalıdır…