B & B, Birsen Tabar


Çerçeve, resim hediyelik eşya ve aksesuarlarla göz dolduran B & B mağazasında işletmeci Birsen Tabar ve Betül Oğuz kardeşlerle dekoratif ürünler üzerine merak edilenleri konuştuk. Didim’in ilk camcılarından oldu

 Paylaş


Çerçeve, resim hediyelik eşya ve aksesuarlarla göz dolduran B & B mağazasında işletmeci Birsen Tabar ve Betül Oğuz kardeşlerle dekoratif ürünler üzerine merak edilenleri konuştuk.
Didim’in ilk camcılarından olduklarını öne süren kardeşler 40 yıllık meslek birikimlerinin ardından Didim’de eksikliği görülen dekoratif ürünlerin mağazasını açarak, evlerini dekoratif objelerle dekore etme şansını Didimlilere sunuyor.
Bu işe nasıl başladınız?
Çok eski bir işyeri aslında burası, 2016 yılında resmi olarak açtık, biz çerçeveci ve camcı olarak Didim’in ilk camcılarındanız. Çerçeve ve tablo olarak yaklaşık 40 yıldır bu işi yapıyoruz. Sonradan eksiklikleri farkettik bayan olunca didim2de dekoratif ürünlerin aslında çok çeşitli olmadığını gördük daha sonra ev dekorasyonuna girmeye karar verdik. Öcelikle çiçek, biblo vs. derken buralara kadar geldik daha ileriye gitmek istiyoruz; ama tabiki ayakta kalabilirsek.
İşletmenizden Memnun musunuz?
Ben işimi severek yapıyorum; ama alışveriş potansiyelinin çok düşük olduğunu görüyorum. Esnaf olarak çok zorlanıyoruz. Kiralar pahalı potansiyel yok, turizm 3 aya indi sezon çok kısaldı. Elimizden geldiğince ayakta durmaya çalışacağız.
Burada müşterilerinizle genelde ne gibi problemler yaşıyorsunuz?
Genellikle insanlar bize alışılagelmiş bir milyoncu kafası ile buraya geliyorlar, ve bizdeki fiyatları görünce çekiniyorlar. Aslında diğer firmalar gibi yüksek fiyatlar yok bizde Didimliler alışsın diye fiyatlarımız çok yüksek değil; ama insanlar bu tür ürünlere pek alışık olmadığı için ürünlerimizi yadırgıyorlar. Biz şuan alışma dönemindeyiz diye gözlemliyorum çünkü yavaş yavaş alıştılar buna.
İşinizden elde ettiğiniz gelir size yetiyor mu?
Çok gelir elde etmiyoruz; çünkü bizim amacımız önce kendimizi tanıtmak, tabi sabah 8’den akşam 6’ya kadar, yazın çok daha geç saatlere kalabiliyoruz. Elbette elimize para geçmesini istiyoruz. Bunun için de ya müşteri potansiyelini ya da ürün çeşitliliğini çoğaltacağız.
Müşteri potansiyelini nasıl arttırmayı düşünüyorsunuz?
Reklam vermeyi ve internet satışı yapmayı planlıyoruz. Ama genellikle kırılabilir ürünlere yer verdiğimiz için çok iyi bir şekilde ambalajlanması gerekiyor. Kâr oranımız çok düşük, kırılan ürün yerine yenisini göndermek ve kargo maliyetini karşılamak biz zarara koyacağı için internet satışlarını şuanda aktif hale getiremiyoruz.
Didim’deki esnafların fırsatçı olduğunu söylüyorlar siz bu konuda neler düşüyorsunuz?
Bunu çok müşterimiz söyledi. Bizim çoğu ürünümüz yurt dışından geliyor. Dolar yükselince bizim fiyatlara yükseliyor; ama bizdeki ürünlerin hepsinde etiket fiyatı var etiket fiyatı neyse satışlarımızı ona göre yaparız biz de.
İşinizin zorluklarından biraz söz eder misiniz?
İnsanlarla uğraşmak çok zor; çünkü çok fazla insan tipi var ellerinde yiyeceklerle dükkanın içine girip çöpleri öylece dükkanın içine atanlar var, hiç hoş görülmeyen hareketler bunlar.
Esnaf Odası’nın çalışmalarını beğeniyor musunuz?
Esnaf odasından bir şikayetimiz yok, oda başkanının kadın esnafları desteklediğini düşünüyoruz. Esnaf camiasının zaman zaman bir araya gelerek istişarelerde bulunması gerekiyor. Kiralar, vergiler çok yüksek, mesela bir dükkanı aynı anda iki esnaf paylaşabilir.
Didim Belediyesi ile ilgili neler düşünüyorsunuz, esnaflara yeterince yardımcı olabiliyorlar mı?
Belediye ile hiç işimiz olmadı. Belediyenin farklı projelerle Didim’i tanıtması gerekiyor. Mesela vegan festivali çok müthiş bir fikirdi; ama oteller buna uygun hale getirilememişti. Sadece stand açmakla bitmiyor her şey.
Son olarak işinizle ilgili özel bir şeyler söylemek ister misiniz?
Sıradanlıktan sıkılmış, kendi yaşam alanını, kendi iç dünyasındaki farklılığı göstermek isteyen tüm müşterilerimizi bekliyoruz. Her ay ürünlerimiz yenileniyor. Evlerinde dekoratif objelerle sıradışı bir görünüm güzelliğine kavuşmak isteyenler evlerinin birkaç açıdan çekilmiş fotoğraflarını getirip ona göre uygun konseptler yaptırabilir. Ya da yeni açılacak iş yerleri için bize uğrayabilirler. Güzel geri dönüşler bizi mutlu ediyor.