Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Aynaya çok iyi bak ve kendini dinle

  • 27 Mart 2019 Çarşamba


Yüzümüz ne zaman gülecek diye kendinizi üzmeyin sakın. İşten eve gelir gelmez, tuvalete gidip yüzünüzü bir güzel yıkayın ve geçin aynanın karşısına. Hatta aynayı elinize alsanız daha da iyi olur. Uzatın ayağınızı ve kendinizi sorgulamaya başlayım. Ben ne zaman rahat nefes alacağım diye sorun kendinize.

Mesela enflasyon ne zaman tek hanelere gelecek diye sorun korkmayın. Korkunun ecele faydası yokmuş. Sakın ha düşüncende ciddi düşünmeye çalışmalısın. Kandırma düşüncelerini. Gerçekleri yansıt ona. Cebindeki para ile bugün ne oldu yarın ne olacak yorumunu sor kendine ve aradaki farkı tartış. Bak rahatlayacaksın.
Siyasilere sakın aldanma. Sen geleceğini düşün ki, iyi yaşamı yakalama şansın olsun. Geleceğinin hayalini kur. Şimdiki günün ile gelecekteki hayalini iyi kurarsan, gelecekteki yaşantın da iyi olacaktır. Yürekli ol.
Bir zamanlar doların verdiği yakıcı etkiyi doları satmakla, yastık altından çıkarmakla kurtulacağını söyleyenlere inat, halen bütün işlerinin dolara bağlı olduğunu görmelisin. Hata elinde tuttuğun ayna ile bunu paylaşmak seni rahatlatacaktır. Önümüzdeki günlerde vereceğin mücadelelerin şimdikinden daha fazla olacağını düşünmelisin. Seçimde siyasi partilerin yaptığı bunca harcamaların senin cebinden çıkarak açık veren devlet kasasına gireceğini düşünmelisin. Çünkü bu çıkan ve buhar olan paralar senin ve ailenin hakkından gittiğini sana ayna bile söyleyecektir.
Yapılan istatistiklere göre, ülkede çalışanların yarısından fazlası şu an açlık sınırı ile boğuşuyor. Çocuklarının okulunu bıraktırıp aileye katkı için tezgahtarlık, pazarcı çıraklığı, sanayide çırak olarak çalıştıran ve geçim için katkı sağlayan çok insan var. Bu sayede belki şimdilik evin biraz rahat ve nefes almakta. Peki o çocukların biraz büyüdüğünde ne yapacaksın merak içindeyim. Onların evliliği için gerekli harcamalarını nereden sağlayacaksın. Bunların hepsi farklı bir dert. Ekonominin düzelmesi için tek şartın, üretime geçmekten başka bir şey olmadığını söylemek gerekiyor. Siyasi arenada her türlü söz ve konuşmalar elbette olacaktır. Onların konuşmaları ile senin yaşam tarzını belirleyecek olan, senin demokratik düşüncelerinin hakkın olan oya yansımasıdır. Doğru kararın seni enflasyondan, dar boğazdan, sosyal yaşamın sıkıntılarından kurtaracaktır. İşte onun için elindeki aynanın kıymetini bil ve içindeki senin sesini iyi dinle.