Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Artık vekile soru sırası bende

  • 24 Eylül 2018 Pazartesi


Hep vekil mi soracak? Elbette hayır. Bundan sonra ben soracağım. Hiç parti ayırmadan. Hangisi olursa olsun. Yakında seçim var. Hepsi bu vatandaşın yanına tekrar gelecekler. Öyle bedavadan köfte ekmek yok kardeşim. Söylediklerime henüz cevap vermeyenler, şimdi çok daha dikkatli düşünmeleri gerekiyor.
Bu ülke yedisinden yetmişine herkesin ortak düşünceleri ile kurtulacak. Yoksa sizlerin özenle durduğunuz o demokrasi sözcüğü yavan kalır. Demokrasi sözde değil, uygulamada, özde olur. Öyle söz vermelerle, daha sonra kıvırmalarla bu iş asla olmuyor.
İlk defa ben biraz kendimi öveyim istedim. Hayatımda megaloman bir duyguya hiç girmedim. Bunca yıldır karaladığım makale ve kitabımda hep olduğu gibi doğruları yazdım. Bundan sonra da yine hep doğruları yazacağım. Bir zamanlar yine daha önce yazılarımı gönderdiğim bir gazetenin yemeğinde, iktidar partisinin vekiline, bazı konulardan söz ederken, aynen şu kelimeyi kullanmıştı. Üstelik de samimi bir üslup ile. “Erol abi, haklısınız. Sizin her yazdığınızı okuyorum ve de hepsinde haklısınız” demişti. Halen aklımda ve unutmadım. İsim vermiyorum. Bu yazım misafir boyutunda saklı kalacak. O akşam yemekte sayın vekil, yazdıklarıma katılırken, fiiliyatta ise, hiç birini bu düşüncede uygulamadı. Bunlara adım gibi şahidim.
Gelelim yeni seneye. Ben telefon açıyorum. Her zaman bana ulaşan vekilime ne olduysa cevap kesildi. Hani ona ters ve başka bir siyasi görüşte olsam gam yemeyeceğim. Aynı düşüncede ve aynı doğruda kendisine hep destek verdiğim biridir. Peki ne oldu böyle oluyor? Çok doğal. Ben siyasilerden şunu çok öğrendim. Onlarla yakın olacaksın ama onlara sakın ha yaptıkları bir hatayı söylemeyeceksin. Ben hatayı kimin olursa olsun söylerim. Ben doğrucu Davut’um çünkü.
Gece uyumadım ve sabaha kadar ona ileteceğim yazıları tek tek hazırlayarak kendisine sundum. Bir gün geldiğinde tekrar hatırlatmak boynumun borcudur. Bakalım yeni seçim çalışmalarında seçmene bu kendisine bahsettiğim konulardan söz edecek mi merak içindeyim. Soran ve merak eden dostlarıma da özel olarak anlatabilirim. Çünkü bunların yapılmamasından doğacak sıkıntıları, sadece kendisine oy veren yetişkinler değil, onun çocukları ve torunları da ileride zarardan nasibini alacaktır. Her bir fidanın, benim gönlümde bir çocuğu ifade etmesi, fidanları çocuğum gibi görmeyi bana öğretmiştir. Bir gün o fidanları sayıları kadar hatırlatmak isterim. Sadece bir tek ipucu vermek isterim. O fidanlıktaki her bir fidan şimdi ağlıyor.
Bir zamanlar samimi duygularla bahsettiğim, “Bundan sonraki seçimlerde artık ben sizler ile yan yana belki olmam. Ben halktan biri olarak sizlerden yapacaklarınızı özel olarak dinledikten sonra karar vereceğim” demiştim. Bu kararıma saygılıyım. Bu sözlerimden dolayı kimse sakın alınmasın, aday adaylarından kim olursa olsun aday olduğunda sadece kendisine desteğim yine sonsuzdur. Geç vekilleri, ilçe başkanı değişiyor. Kendisine nezaket ziyareti yapıyorum. Daha sonra bir konuda kendisine birilerinin işi için ulaşıyorum. Şimdi ne telefona bakıyor ne de o işi halletmek için uğraştı. Konunun ilgilileri şimdi seçimde başka parti diyorlar. Hadi bakalım şimdi siz düşünün.
Son seçimde uzun müddet yaşadığım Ege’de oyumu kullandım. Vicdanen de mutluyum. Önümüzdeki seçim ne4 gösterir bilemem. Sadece düşüncem, vicdanımla birlikte, ezilenin, gelirleri az olanın, Atatürkçü insanların hep yanında olacağımdır. Sevgilerle.