Musa Dinç

Tüm Yazıları


Arslan Bayır ile 'Güncel Sanat' Üzerine

  • 20 Şubat 2018 Salı


Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazarmusadinc2109@gmail.com
Arslan Bayır ile 'Güncel Sanat' Üzerine
Sayın Arslan Bayır ile çok eskilere dayanan köklü ve esaslı bir dostluğumuz vardır. 20- 25 yıl önce Adana’da bir grup yazar, şair arkadaşları ile çıkarmış oldukları “Aykırı sanat” kültür edebiyat ve sanat dergisi vasıtasıyla tanışmıştık. Derginin önce abonesi, sonra uzun yıllar Diyarbakır Temsilcisi olmuştum; daha sonraları dergide ürünlerim yayımlanır oldu, derken derginin açmış olduğu öykü yarışmasında ‘öykü özendirme ödülü ‘ almıştım. Dostluğumuz ve edebiyat arkadaşlığımız sürüp devam etmişti, ta ki Antalya / Güncel Sanat dergisi çıkarıncaya kadar.

Antalya / Güncel Sanat dergisi çıktıktan sonra dostluğumuz daha da ivme kazandı; Antalya Güncel Sanat Dergisinin Mersin ve Muğla temsilciliklerini uzun süre yürüttüm. Dergi yayın hayatına girdiğinden bugüne dek, hep abonesi oldum; sürekli öykülerim, deneme ve makalelerim yayımlanır oldu ve halen de devam etmektedir.

Sayın Arslan Bayır, karınca gibi çalışkandır, sürekli devinim halindedir. Emekli eğitimcidir, yazardır, şairdir, yayıncıdır ve dergi çıkarandır. Bu yetmezmiş gibi yurtdışı faaliyetleri de vardır. Türk’i Cumhuriyetlere sık sık gider-gelir, kültür elçisi gibidir adeta. Kitap Fuarlarında ve Edebiyatçılar Derneği Olağan Genel Kurultaylarında hep beraber oluruz; bu kadar birlikteliğimiz ve çok yönlü olan edebiyatçı dostumu Mavi Didim Gazetesi okurlarıyla tanıştırmaktan büyük onur ve haz alırım.

Musa DİNÇ: Sayın Arslan Bayır kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Arslan BAYIR: Ben garip bir vatandaşım. Sizin tabiriniz ile karınca gibi çalışmayı seven biriyim. Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmam, fakat her zaman bir dik duruşum vardır. İlkelerim doğrultusun da hareket ederim. Çağdaş laik, Atatürkçü ve ulusal bilinci ön planda tutan biriyim. 1958 yılında Antalya – Alanya, Bayır köyünde doğdum. Orta ve liseyi Alanya’da, üniversiteyi Denizli Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde bitirdim. Sonrada Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Türkçe bölümünde lisans tamamladım. Uzun süre öğretmenlik yaptım. Öyle sıradan bir öğretmen olarak hiç çalışmadım. Edebiyat çalışmalarımı, görevimi aksatmadan devam ettirdim ki kimseye bu adam bunun dışında bir şey yapmıyor demesine fırsat vermedim. Bugüne kadar 25 kitabım yayınlandı. Güncel Sanat Dergisini yayınlıyorum ve Baygenç Yayıncılığını sahibiyim.

Musa DİNÇ: Güncel Sanat Dergisi serüveni nasıl başladı?

Arslan BAYIR: Sizde bilirsiniz 4 arkadaşımızla birlikte Aykırısanat dergisini kurmuştuk ve 13 yıl Adana’da yayınlandık. Emekli olup memlekete gelince bir yıl kendimi dinledim ve dinlendim. Derler ya “Mürekkep bulaşığı olmasın” o bir bulaştı bir türlü çıkmak istemiyor. Ben çalışmaya alışmışım boş duramıyorum, hele hele edebiyata bir tohum etkiyseniz ( ki ilk kitabımın adı ‘Tohum’) vazgeçemiyorsunuz. Adana’da var olan Aykırısanat dergisi deneyimimi Alanya’da devam ettireyim diyerek, Güncel Sanat dergisini çıkarmaya karar verdim. 9 yıldır devam ediyor. Sadece nasıl devam ediyor onu bir ben biliyorum.

Musa DİNÇ. Yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz; dergi çıkarmak, dağıtmak, abone bulmak, ürün bulmak zor olmuyor mu?

Arslan BAYIR: Sondan başlayayım ürün konusunda sıkıntımız yok istikrarlı devam ederseniz ürün geliyor. Kimseye bize ürün gönderiniz demiyoruz. Dergi çıkarmak gerçekten şu şartlarda çok ama çok zor. Çünkü okuma özürlü bir toplum olmuşuz. Elimizde bir telefon durmadan boş şeylere kafa yoruyoruz veya gülüp geçiyoruz. Okuyan sayısı az olunca hele dergi için bu daha da sıkıntı oluyor. Günlük işlerle zaman öldürüyoruz.Bunun içindeki abone bulmak ve okur yaratmak gerçek anlamda sorun. Dağıtımı abone usulüyle devam ettiriyoruz. İki aylık dergi ve kültür dergisi kim reklam verecek?! Adam günlük gazete için sayıyor paraları ama aynı gazete yarın yok. Fakat dergiler iki ay masalarda duruyor bunu düşünemiyoruz. Abone ile dağıtım yapıyoruz. Abone kesildiği anda bitiyoruz. Doğru düşünmek için, doğru kararlar okuyan insanların fikirleriyle gelişir. Bizde dergimizle bunu sağlamaya çalışıyoruz.

Yazı veya şiir gönderenler eserlerinin hemen yayınlanmasını ve kendilerine gönderilmesini istiyorlar. Bir yerde haklılar, fakat bu dergi baskı ve posta gönderisi yayıyor; bunun parası nerden geliyor diye hiç akıllarına getirmiyorlar veya getirmek istemiyorlar. En büyük sorun bu! Yurdumuz ilgisizlikten kapanmış dergiler mezarlığıdır. Neden? Yazı yazdığı dergiye yazarı şairi sahip çıkmıyor da ondan. Herkes yazdığı dergiye sahip çıksa hiç bir dergi kapanmaz ama ‘hep bana, ya rab bana’ önde duruyor.
Musa DİNÇ: Kaygusuz Abdal Şiir ve Öykü yarışmaları düzenliyorsunuz dergi adına. İki defa da ben Öykü yarışmasında jüri üyesi olmuştum. Bu yarışmalar hakkında ne söylemek istersiniz?

Arslan BAYIR: 8 yıldır Kaygusuz Abdal Şiir ve Öykü yarışmaları düzenliyoruz. Ülkeler ve şehirler yetiştirdiği bilim ve kültür insanlarıyla anılırlar. Kaygusuz Abdal’da bu yörenin bir değeridir. Onun adını yaşatmak amacıyla böyle bir yarışma düzenledim. Dergimiz devam etti sürece yarışma devam edecektir. Hem değerinizin adını yaşatıyoruz, hem de yeni yeni şair ve yazarlarımızla da tanımış oluyoruz.

Musa DİNÇ: Güncel Sanat Dergisi, uluslararası bir kimlik taşıyan; kültür, sanat ve edebiyat dergisi konumuna getirmiş durumdasınız, bu başarıyı yakalamak özveri ister. Sizi gerçekten tüm yüreğimle kutlarım. Kurumsal bir kimlik taşıdığı her halinden belli, derginin daha da uzun ömürlü olması ve daha büyük kitlelerle buluşması için, daha ne gibi projeleriniz vardır?

Arslan BAYIR: Teşekkür ederim değerlendirmeniz için. “Elimizden geldiğince”, derler ya bende bunun daha da ötesinde bir şeyler yapmak için çabalıyorum. Yeni ufuklar açmak ve dünya edebiyatıyla daha bir içten tanışmak; başka ülke yazarlarının bizim edebiyatımızı ve edebiyatçılarını tanıması; bizim yazar ve şairlerimizin de başka ülke şair ve yazarlarını ve edebiyatlarını daha iyi tanıması açısından geniş bir yayın ağı kurduk. 43 ülke ve özerk cumhuriyete dergi gönderiyoruz. Bu daha da çoğalacaktır buna inanıyoruz.
Dergimizin daha da geniş kitlelere ulaşması için yukarda da sözünü ettiğim. Abone istemini yaygınlaştırmak gerekir. Herkesin üstüne düşen görevi yapması gerekir ki istenilen hedeflere daha hızlı ulaşalım. Bu derginin arkasında kuruluşundan bu yana bir holding ve büyük şirket yoktur. Yalnız abone ile ayakta kaldık. Her bir abonemizin bulduğu yeni bir abone ile ağı ile bunu yaygınlaştırabiliriz. Abonesi biten arkadaşlar ise yenileyerek devamlılığı sağlayabilir. Bu iş önce yazar ve şairlerimizi düşer. Çünkü dergiler edebiyatın mutfağıdır. Orda pişersiniz ve okur önüne gelirsiniz. Dergiler gerçek bir yazı atölyesidir. Öyle bir site kurarak veya sosyal medyada dört tane şiir yazdım ve paylaştım beğenileniler çok oldu! diyerek yazar ve şair olunmaz. Mutfaktır bu işin yolu.

Musa DİNÇ: Bu güzel söyleşi için teşekkür ederim, başarı ve esenlik diliyorum.
Arslan BAYIR: Ben teşekkür ederim. Bize ulaşsınlar diyerek e posta adresimizi veriyorum. alanyaguncel@gmail.com