İlter Gözkaya Holzhey

Tüm Yazıları


Anonim Kritik

  • 28 Temmuz 2018 Cumartesi


İlter Gözkaya-Holzhey
eMail: iltergh@t-online.de
Açık toplumda iletişim, ulaşım, ilişki dürüst ve doğru haberle bağ kuvvetlenir. Kutuplaşma, ayrımcılık tohumlarıyla beslenip, düşmanca duyguları beslemez.
Teknoloji doğru kullanılırsa dünyada yanlış giden her şey düzeltilebilir. Düzelttikçe medeniyet ilerler, insan yarattığı üründe huzurlu, mutlu, sağlık ve barış içinde yaşar.
Bu anlamda sosyal medya doğru kullanılırsa üniversite eğitimi, öğrenimi yerine geçer, kamu düzeyinde medya ve basında yer almayan haber ve bilgilerle zihin zenginleşir.
Kendini geliştiren birey sorgulamadan her duyduğuna, okuduğuna kolay inanmaz. Sosyal medyayı yanlış kullananlara elinden geldiği kadar engel olmaya çalışır. Anonim kritik ve suçlama yapanlar bir insanın hayatını yok edebilirler.
Yılanın zehrine çare bulunur, ama iftiranın zehrinden kurtulmak oldukça zordur. Çamur atma izi kalır.
Gelişmiş demokrasileri sarsan göçmen politikasında yalan, yanlış uydurma haberlerle sığınmacıların hepsi kriminel, terörist gibi gösteriliyor. Amaç halkı korkutmak, seçim kampanyalarını toplumda en zayıf olan, kendisine atılan iftiralara karşı koyamıyacak göçmenlerin omuzunda yürütülüyor.
İltica edenin evi, yurdu, işi yok, aldığı yardım ile açlığını gidermeye çalışıyor. Hatta denizde boğulmadan yaşamda kaldığı, geldiği ülkenin dilini bilmiyor.
Uydurma, resimleri puzle yaparak bir politikacının özel hayatına iftira atılarak siyasetten çekilmesine kadar gittiği, tarihe girdiği görülmüştür.
Demokrasisi gelişmiş ülkelerde, gözaltına alınan şahısların yüzünü medyada göstermek, adını açıkça bildirmek yasaktır. Şahıs suçu ispat edilene kadar suçsuz muamelesi görür.
Yalancı, gizli şahitlerle nice ocaklar yıkılabilir. Bir kişi gözaltına alındı veya on bin çalışan mesleğinden ihraç edildi, denince ailesini de hesaba katmak bunun kırkbin vatandaşın açlığa terkedilmesi anlamına geldiği akıldan çıkarılmamalı. Bilhassa çocukları korumaya alınmalıdır.
Sosyal medya gelişmeden önce de dedikodu, iftira vardı, ama bu kadar yıkıcı imha gücü yoktu. Köyünde, mahallesinde kalıyordu. Bugün ise çabuk yayılıp, ilerliyor.
Yanlış bilgilerle günlük politika engellenip, tartışmalarla gündem gelecek seçim kampanyasına başlanıyor. Dünya’ya örnek olan gelişmiş demokrasiyi, haftalardır gündemi meşgul eden içişleri bakanı Almanya’nın idare edelmesini engelliyebiliyor.
Bir ülke diğer bir ülkenin seçiminde teknolojiyle, arzu ettiği şahsın seçilmesine etki edebiliyor. Rusya’nın Amerika seçiminde rolü olduğu sanıldığı gibi.
Türkiye’de düğmeye basılır gibi, bir parti taraftarlarının seçim sonuçları daha kesinleşmeden sokağa dökülmeleri, arkada soru işaretleri bırakarak tarihe geçti.
Anonim hatalı, yanlış bilgilendirme din tarihine de geçmişti. İsa peygamberin çarmıha gerilmesinde, kendisine en yakın olan birisi isimsiz olarak Roma İmparatoruna şikâyet etmişti. Adı imzası olsaydı, sonradan yanlış bilgi verdiğini anlar, hatasından belki geri dönerdi.
Elbette bazan hayatî mevzu olunca anonim ifade olabilir. Hukuk ve adaletin işlediği bir ülkede araştırılır, mahkemeler iyi çalışırsa doğrusu ortaya çıkarılabilir. Burada arabulucu uzlaştırma görevlilerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Mahkemeye varmadan halledilen kavga ve tartışmalar Berlin’de mümkündür.
Bu nedenle okullarda erken başlamak çok faydalıdır. Sosyal yeteneği olan öğrenciler kavgaları yatıştırıp, uzlaşma sağlıyor. Bu yöntem uygulanalı öğrenciler arasında şiddet olayları çok azaldı.
Toplumu ayrıştırmadan, kutuplara ayırarak düşmanlık zehirlerini adını vermeden akıtanlara izin vermemek gerek. Sosyal medyada inanmadan hiç bir bilgiyi araştırmadan paylaşmamak en doğru yol ve yöntemdir. Verilen alıntılarda mutlaka sanat ürünleri en önce kime aitse adı verilmeli, sosyal medyada da emeğe saygı gösterilmelidir.
Makalemden alıntı yapan birisini facebook’ta uyardım, adımı yazmamıştı. Özür dileyeceği yerde bir toplantıda bana bozuk çaldı. Olgun insan sözle özür dilemekte zorlanırsa, davranışlarıyla da özür dileyebilir.
Yeni doğan çocuklara, yaş günü olan öğrencilerime en çok tekrarladığım duam, Rabbim onu iyi insanlarla karşılaştır. Dostça tenkit yapsın, yıpratmak ve imha etmek amacı gütmesin. Yıkıcı eleştiri yaparak mahvetmek amacı güden kötü niyetli insanlardan uzak olsun. Yeteneklerini geliştiren öğretmenlere düşsün, diyorum.
Hayat tesadüflerle doludur, iyi niyetli insanlar karşınıza çıkması dileğiyle.

Hoşça kalın!