Selma Erdal

Tüm Yazıları


Anılar

  • 19 Kasım 2019 SalıBir kaç gece önce; sahibinin sesi ATV'de gösterimde olan, "kim milyoner olmak ister?" adlı iyice suyu çıkarılmış yarışmada, sanki seçilmiş şapşallara zorla para dağıtmak için hazırlanmış sorularla ilkokul mezunu "kerameti kendinden menkul" bir zat'a zorla 60 bin TL kazandırılıyordu.Göz ucuyla bakarken bu "engin kültürel içerikli" yarışma programına, dalıp gittim anılara, yıllar öncesine, bu yozlaşmaların başladığı günlere...İşte karşımızda bir başka yarışma...8.Ocak.1998, Kanal D; "AİLELER YARIŞIYOR"Yarışma programında sorulan soru; ATATÜRK'ÜN DEVRİMLERİ...Ankara'dan katılan "BAŞKENTLİLER AİLESİ" yarışmacı...5 kişilik takım DEVLET MEMURU ve ancak aşağıdaki yanıtı veriyorlar:-Şapka-kıyafet Devrimi-Harf DevrimiEn önemlisi; LAİKLİĞİN KABULÜ uslarından dillerine gelmiyor.
Böyle devlet memurlarına; ATATÜRK İLE VE DEVRİMLERİ için hizmetiçi eğitimlerin gündeme getirilmeli...Zaman zaman kurumlarda toplantılar düzenlenmeli diyorum kendi, kendime...Ve...Yarışmacı aileye gelince; "AİLENİN REİSİ" kafadan ( hesap makinası kullanmadan) üç rakamlı kare almayı beceriyor ama ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİ'ne sıra gelince sınıfta kalıyor.Devlet'in memuru böyle olursa,"Bu ülkenin yarınını nasıl güvende görebileceğiz?" sorusu; yarışmada sorulması gereken bir başka soru olmalıydı diyorum yine kendi, kendime, hırsla ve öfkeyle...Yıllar sonrasında; yaşadığımız koşulların altyapısının dünlerde nasıl da sinsice oluşturulmuş olduğunu, bugün anlıyoruz ama sanki iş, işten geçmek üzere...

Ve yine anılar...29.Ekim.1998, Kanal D; 19.00 ANA HABER'de29 Ekim kutlamaları nedeniyle yapılan programda, YILDIZ KENTER açıklıyor; SÜLEYMAN DEMİREL'e yazdığı aşk mektubunun nedenini...KENTERLER ilk tiyatrolarını kurdukları günlerde, ödeme güçlüğüne düşüyorlar, tiyatroları icra yoluyla ellerinden gidecek...YILDIZ KENTER, DEMİREL'e mektup yazıyor, DEMİREL de onlara yardımcı oluyor.
1980 sonrasında, DEMİREL Zincirbozan'da...YILDIZ KENTER gazetede bir yazı okuyor. DEMİREL diyor ki;" Hiç kimse bana aşk mektubu yazmadı."Bunun üzerine KENTER; DEMİREL'e bir aşk mektubu yazıyor. Nedeni; yıllar öncesinden gelen minnettarlık... DEMİREL'i mutlu etmek istiyor.
Kuşkusuz sanatçı kimliğini kişiliğinde içselleştiren iki ayrı birey; biri siyaset sanatını iyi bilmekle, sanata-sanatçıya saygılı (sanata tükürenlerden değil)...Diğeri gerçekten sanatçı... Sanatçı olduğunun göstergesi; sanatçı duyarlılığı, sanatçı inceliğiyle gönül borcunu ödüyor...Bu güzel ilişkiyi hiç unutamıyorum geçen onca yıldan beri...Ve bu anılardan çok yıllar sonrasında; 2019 yılının 17 Kasım gününde,o değerli sanatçı Yıldız KENTER, her ölümlü beden gibi, yürüdü gitti Ölüm Meleği'nin peşinden, ülkesini yasa boğarak...Işıklar içinde uyusun, Tanrı onu Cennet'inde sevdikleriyle buluştursun... Amen!...