Musa Dinç

Tüm Yazıları


Altınkum Yazarlar Festivali- Kitabına Dair

  • 22 Haziran 2018 Cuma


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar
Sayın Hayri Kandemir’in ‘DİDİM’İN MİSAFİRLERİ’


Sayın Hayri Kandemir kolay yoldan buralara gelmemiştir, “Didim’in Misafirleri “ kitabından bunu öğreniyoruz.
“”Görkemli yollar, zahmetle döşenir, ” bu veciz sözünü bize hatırlatır.
Emin olun ki, Didim’e yerleşmişsem, Altınkum Yazarlar Festivalinin benim üzerimde büyük bir etkisi olmuştur.
Geçen yıl 2017 yılında konuk yazarlar statüsüyle ben de Sayın Hayri Kandemir’den davet aldım ve iştirak ettim.
Sayın Hayri Kandemir’in ve festivale katılan yazarların anıları toplamından oluşan deneme türü kitabını katkım olsun, diye satın aldım ve bir çırpıda okudum. Güzel, keyifli bir o kadar da hüzünlendirici buldum. Yalın, arı bir dille yazılmış, kitabı akıcı buldum. Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir anı ve yazarların Didim hakkındaki olumlu duygularını ve sevinçlerini içermektedir, aynı zamanda gelecekte Didim’in yıldızının daha da parlayacağı öngörüsünü hep birlikte görmüş olacağız.
Sayın Hayri Kandemir’in ne kadar özverili, fedakâr bir çaba ve zahmetlerle, yıllara alın terini serptirircesine Altınkum Yazarlar Festivalini bu günlere nasıl taşıdığını “Didim’in Misafirleri “kitabıyla gün yüzüne çıkarmıştır. Bunları başarmak ve Altınkum Yazarlar Festivaline kurumsal bir kimlik kazandırtmak hiç de kolay değildir. Hele kitap okumanın düşük olduğu ve bu yetmiyormuş gibi köşe bucak korsan kitapçıların cirit attığı bir zeminde, kitap ve yazar dostu olan Sayın Hayri Kandemir ve onun gibi kültür kahramanlarını desteklemek, cesaretlendirmek ve daha da ivme katma adına omuz vermek gerekir kanısındayım.
Nitekim bu konuda desteklerini esirgemeyen sanat ve edebiyatsever gönüldaşlarına, Başta Didim Belediye Başkanı Sayın A. Deniz Atabay’a ve diğer tüm dost ve müteşebbislere teşekkür etmiştir. Sayın Taci Erbaş’a, Sayın Nalan ve Nazım Tuntaş’a, Sayın Yusuf Mutlu’ya, Sayın Alaattin Doğan’a, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Salih Bankoğlu’na, Sayın Nurettin Karakış’a, oğlu Sayın Ege Kandemir’e ve eşi Behiye Kandemir’e teşekkür etmeyi de ihmal etmemiştir.
2017 yılı Ramazan Bayramı 2. gününde çok önemli bir gün yaşadım; çok sevdiğim ve idolüm mizah ve çocuk kitaplarının yazarı Sayın Muzaffer İzgü ile birlikte imza günümüz oldu. Sayın Muzaffer İzgü 1994 yılında Manisa / Akhisar Halk Kütüphanesi’nde bir söyleşi ve imza gününde yüz yüze tanışma şansımız oldu. O yıllarda ilk yapıtım Şöhretli Eşek Arıları tek bir kitabım vardı. Ona kitabımı imzaladım ve daha önce satın almış olduğum kitapları ile kitap standından yeni almış olduğum kitapları Üstat Muzaffer İzgü’ye imzalattım. Ve o günden bugüne değin çok güzel bir dostluğumuz oldu, mektuplaşmalar, tebrik kartları ve telefon ile iletişimizi süreklilik kazandı, dostluğumuz o kadar pekişti ki; Kitap Fuar’larında bir araya geldik, beni her gördüğünde “Oğlum seni takip ediyorum, iyi yoldasın; öyküleri beğenerek okuyorum” diyerek motivasyonuma ivme ve süreklilik kattı. Nihayet en son olarak birlikte imza günümüz oldu. ‘Zıkkımın Kökü’ kitabını bana imzalarken kitabın ilk sayfasına şöyle yazmıştı:
”Sevgili Musa Dinç dosta bir gün birlikte kitap imzalamak dileğiyle…” işte bu güzel duygu ve dileğin gerçekleşmesinde de Sayın Hayri Kandemir öncülük etmiş oldu. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Sayın Muzaffer İzgü’nün bu festivale katkısı çok olmuştur, sürekli festivale katılmıştır. Vefatını öğrendiğimizde derinden üzülmüştük. Didim Belediyesi özel olarak bir araç tahsis ederek; ben, Didim Belediyesi Kültür Müdürü Sayın Naşit Oskay, Sayın Hayri Kandemir ve Şair, Ressam Sayın Ahmet Ünal ile birlikte İzmir’e giderek, cenaze törenine katılmıştık.
Yazarlar, kitaplarını yazar; ama o kitapları okuyucu ile buluşturma köprüsünü kuran da kitapçıdır, kitap satıcısı ve dağıtımcısıdır. Bu nedenle Kitap evlerini açan müteşebbisler; kültür ve sanat alanında birer kahramandır. Hele de korsan kitapçılığın cılkı çıktığı bir sistemde kitap dostlarına şapka çıkartmak gerekir.
Kitabın arka kapağında geçen yazıyı ve kitabın yazarı Sayın Hayri Kandemir’in Didim’in Misafirleri kitabıyla ilgili duygularını da paylaşmadan geçemeyeceğim.
Hayri Kandemir'in İzmir Konak Meydanında açtığı kitap sergisinde kitapları inceleyen genç bir hanım, okumayı çok sevdiğini ama Didim'de bir kitabevinin bulunmadığını, boş bir dükkânı olduğunu ve uygun fiyatla isterse kendisine kiraya verebileceğini söyler.
O günlerde adı Zeynep Bacı Pasajı olan mekânı görmek için Didim'e gelen Kandemir, iş merkezinin bulunduğu yerde otobüsten indiğinde, hem kendi yaşamı değişecek hem de Türkiye'nin en güçlü kültür festivallerinden biri doğacaktır! 1992 yılının Mayıs ayı içinde, Didim'in kapsamlı ilk kitabevi olan Ezgi Kitabevi'ni açar ve Ağustos ayında da Muzaffer İzgü'yü imza gününe davet eder. Gün boyunca plajlarda anonslar yapılmış ve ilk kez bir yazar Didim'de kitaplarını imzalamıştır. Gördüğü yoğun ilgiden Muzaffer İzgü çok memnun olmuştur. Halkın olağanüstü ilgisi gelecek yıllarda güzel şeyler
olabileceğinin âdeta bir müjdesidir.
Ailesinin, dostlarının, esnaf hatta evlerinden kek börek yapıp getiren ev hanımlarının kısacası Didimlilerin Hayri Kandemir'e verdiği destekle her yıl giderek büyüyen imza günleri, Didim Belediyesi ve daha güçlü sponsorların desteğiyle güçlenir, bir festivale dönüşür. Ayşe Kulin'den Sinan Akyüz'e, Uğur Dündar'dan ipek Ongun'a kültür hayatımızın sevilen isimlerinin, saatlerce süren imza ve sohbetleriyle “Altınkum Yazarlar Festivali" artık Ege'nin bir parçası, Hayri Kandemir de bir kültür emekçisidir. Didim'in Misafirleri, edebiyat, sanat ve insan sevgisiyle harmanlanmış Altınkum Yazarlar Festivali'nin gerçek öyküsüdür.
Siz sevgili misafirlerimiz sayesinde, Didim’de sosyal yapının değişmesinde festivalimizin önemli rolü vardır. Yurt içinden ve Yurt dışından gelen gurbetçilerimiz, burada ev alıp yerleşti. Mimarı, müteahhidi, inşaat ustası, boyacısı ve diğer bütün Didim esnafı sizlerin katkısıyla kazanç elde etti. Ben de bu festivalin başlangıcından günümüze kadar olan gelişiminde yaşadığım acı tatlı günlerimi okuyucuyla paylaşmak bu kitabı hazırladım.
Kültür ve sanat etkinliklerinin insanla doğru zamanda kurmuş olduğu iletişiminde bir tatil yöresinin güneş, deniz ve kumdan ibaret olmadığını ben de sizlerle beraber yaşayarak öğrendim. Yayımlanacak kitabımız, birlikte neleri değiştirdiğimizi kitlelere anlatacaktır.