Altınkum Rengarenk Yelkenlerle Şenlendi


Türkiye Yelken Şampiyonası’nın 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü düzenlenen törenle başladı. Didim belediyesi ve Didim Yat ve Yelken Kulübünün ev sahipliğinde  14-26 Mayıs tarihleri arasında 49 kulüp ve 900’e ya

 Paylaş


Türkiye Yelken Şampiyonası’nın 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü düzenlenen törenle başladı.
Didim belediyesi ve Didim Yat ve Yelken Kulübünün ev sahipliğinde 14-26 Mayıs tarihleri arasında 49 kulüp ve 900’e yakın sporcunun yarışacağı Türkiye Yelken Şampiyonasının Startı verildi.
Didim Altınkum Yalı Caddesi Yazarlar Festivali standında düzenlenen tören öncesi Aydın Büyükşehir Belediye Bandosu bir konser verdi. Açılış törenine Garnizon komutanı Çetin Gülseven, Didim belediye başkanı Deniz Atabay, ilçe jandarma komutanı Gürkan Kabakçı, belediye başkan yardımcısı Ahmet Yılmaz, CHP ilçe başkanı Nurettin Koçak, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda yelken sporcusu katıldı.
Törende konuşan Türkiye Yelken Şampiyonası Merkez Hakemi Hakan Kütük, yelken sporunun medyada fazla yer almadığını belirterek “ Aydın’ın bu güzel ilçesinde Didim’de çok güzel bir denizde icraa edeceğimiz bu yarışlar aslında 3 gün öncesinden başladı. Okul sporları Türkiye Şampiyonası 2 gün üst üste icra edildi, bugünden itibaren de Türkiye Yelken Şampiyonasının düzenlediği Türkiye Şampiyonaları Optimist Laser ve gelecek hafta da 420 ve rüzgar sörfü olmak üzere 4 adet ayrı parkurlarda yarışlar yapılacak, 900 ile 1000 arasında sporcu 50’den fazla kulüp ve 20’den fazla ilin katıldığı bir yarış olacak, biz bu yarışlara 6 aydır hazırlanıyoruz. Didim Yat ve Yelken Kulübü başta olmak üzere belediye başkanı ve tüm resmi kuruluşların hepsi bize destek oldular hepsine teşekkür ediyorum” dedi.
BUNU HALKIN BÜTÜN KATMANLARINA YAYMAYA ÇALIŞIYORUZ
Türkiye’de bu tarz sporlara önem verilmediğini söyleyen Deniz Atabay ise; “ Türkiye’de bazı sporlara maalesef destek yok bunların en başında yelken geliyor. Ailelerimiz denizden korkarlar ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili biz denizci bir toplumuz ama yok, ikincisi kayak sporu zengin sporu olarak gözükür, evet destek verilmediği için, halka, tabana yayılmadığı için öyle spor olarak kalmış olabilir. 3’üncüsü tenis üçü de çok önemli biz bunlardan 2 tanesine destek veriyoruz, bunu önemsiyoruz, bunu halkın bütün katmanlarına yaymaya çalışıyoruz. Yerel yönetim olarak bu konuya çok önem veriyoruz” açıklamasında bulundu.
Didim garnizon komutanı Çetin Gülseven’de temelde bir denizci olarak organizasyonda yelken sporcuları ile beraber olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.
Yelken yarışları 14-26 Mayıs tarihlerinde 11 ile 5 saatleri arasında gerçekleşecekTürkiye, Yelken, Şampiyonası’nın, 14