Filiz Korkmaz

Tüm Yazıları


“Allah, Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın”

  • 13 Mart 2018 SalıMilletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuuru ayakta tutabilmek için bunları hatırlamak gerekir.
İşte kara günlerimizin göstergesi, kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, yurt severlik ve özgürlük aşkımız İstiklâl Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını " Hayal ile yoktur alkış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim " diyen Mehmet Akif...
Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dizelere dökmüştür. Bayrak ve İstiklal Marşı Türk bağımsızlığının simgeleridir. İstiklal Marşı'nı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve o çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir.
Her yıl 12 Mart tarihinde İstiklal marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü olarak kutlanır. Bu yıl 12 Mart Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiler Ortaokulu bünyesinde hazırlandı ve sunuldu.
Geçtiğimiz hafta okullar arası düzenlenen İstiklal Marşını en güzel okuma birincileri Yalıköy Anaokulu’ndan Sümeyye Altun, Mahir Özgür Damar İlköğretim Okulu’ndan Belinay Sakat, Efeler Ortaokulu’ndan Nisanur Topal ve Esra Karakaya Anadolu Lisesi’nden Kardelen Şenyiğit katıldı. Yarışmaya giren tüm çocuklara teşekkürler.
Programda ilk olarak Yalıköy Anaokulu öğrencilerinden Sümeyye Altun İstiklal marşını öyle bir okudu ki tüm misafirler hayran kaldı. Ayakta alkışlandı. Seni yetiştiren anaya, babaya ve öğretmenine helal olsun dedim. Bu kadar içten, bu kadar yaşayarak yürekten okumak. Bayıldım. Helal olsun...
Efeler Ortaokulu’ndan Nisa Nur Topal’da istiklal marşını slayt gösterisi ve Atatürk’ün sesiyle birlikte okudu, ardından Selanik türküsüyle devam etti okumasına. Nisa Nur’u da tebrik ederim o da çok güzel okudu.
Mahir Özgür Damar İlköğretim Okulu’ndan Belinay Sakat’da efeler ve askerlerle sahneye giriş yaptı. Slayt gösterisi ve ezanlarla birlikte istiklal marşını seslendirdi. Slayt gösterisinde; anaların evlatlarını savaşa nasıl gönderdiğini, ardından nasıl dualar edildiğini ve genç yaşlı demeden kadınlarında cephede savaşan Türk askerlerine destek olmak için gittiklerini anlatıyor.
Esra Karakaya Anadolu Lisesi’nden Kardelen Şenyiğit’de sahneye dokuma tezgahı başındaki bir ana evladını cepheye gönderirken göğsüne Türk Bayrağını koyarak uğurluyor. Cephede savaşır ve şehit düşer ve anasına koynuna koyduğu Türk Bayrağıyla birlikte şehit düştüğünün haberi verilir. Kısa bir tiyatro eşliğinde İstiklal Marşını seslendirdi. Teşekkürler Kardelen.
Valiler Ortaokulu’nun hazırlayıp sunduğu oratoryoda muhteşemdi. Çocukların ve öğretmenlerin büyük emek verip de hazırlandığı her hallerinden belli oluyordu. Hepsi çok güzel çalışmış. Dikkatimi çekti takılan veya elinde notla çıkan olmadı. Oratoryoda buğulu güzel bir Selanik türküsü eşlik ediyordu. İçeriğinde cepheye giden babalardan haber alınamaması ve çocukların babalarından haber bekleyişleri vardı. Analar, kızlar köylerde sağ kalanlar evlerinde ne varsa cepheye yiyecek, kıyafet hazırlayıp götürüyorlar. İşte böyle günlerde geldi haber Ata’nın kurduğu meclisten. İşgal altındaki Anadolu topraklarında halkın verdiği mücadelenin kararlılığı, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklâl Marşı'nı yazması ile İstiklâl Marşı'nın Millî Marş olarak kabul edilmesi sürecinin anlatıldığı, Kahraman Türk ordumuza moral olsun diye yazılacak olan en güzel eser. Anma törenine katılanların büyük beğenisini kazandı. Bugün vesilesi ile rahmet ve minnetle anıyoruz.
İstiklal Marşı "Korkma!" seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp her karış toprağı şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir. Bu en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmaz.
Bir başka dizesinde ise : Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın." Diye gençlere seslenir. Vatanın korunması, bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen; bu topraklar altında kefensiz olarak yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı bir gençliğin eliyle olacak. Öyle de oldu. Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı Mustafa Kemal gibi eşsiz bir liderin başkalığında bizlere yeni ufuklar açacak. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayasızca saldırılara elbette boyun eğmeyecek.
Mustafa Kemal "Bu marş bizim inkılâbımızı anlatır,
"Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl"