Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Ali İhsan Özçelik’i ziyaret ettik

  • 31 Mayıs 2018 Perşembe


Esnaf ziyaretlerimiz tüm hızıyla sürüyor; eski adliye altı, Yıldırım İş Hanı’nda çocukluk yıllarından beri berberliğe gönül veren, berber Ali İhsan Özçelik’i ziyaret ettik.
Ali İhsan Özçelik 7 yaşından beri makası eline alarak, bu mesleği İzmir, İstanbul, Trabzon gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde icraa etmiş. 45 yıllık çalışma hayatının 25 yılını Didim’de geçirerek, uzun yıllardır çalıştığı meslekte avantajlı olduğunu düşünüyor. Özçelik aynı zamanda Esnaf Odası ve Kredi Kefalet Kooperatifi’nde yönetim kurulu üyeliği yapmış.
İhsan usta sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarla Didimlilerin dikkatini üzerine çekerek, bütün engellemelere rağmen işinin üstesinden gelerek müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir insan…


Bu İşi Neden Tercih Ettiniz?
Eskiden yapılan iş anne ve babanın tercihiydi, çocukların tercihi değildi. Mesleğimden memnunum, yaptığım işten haz duyuyorum. 7 yaşında başladım 53 yaşındayım 45 yıldan beri bu mesleği yapıyorum. Eskiden kazanıyordum, işlerim çok iyiydi son 10-15 yıldır artık kazanç diye bir şey kalmadı. Berber esnafın çoğalmasıyla, iş yerinde ruhsatsız çalışmaların yaygınlaşmasıyla, fiyat dengelerinin çok düşük olmasıyla ilgili berber esnaflarımız mesleki okullardan çıktıklarından dolayı ahilik olayını bilmiyorlar. Bilmediklerinden dolayı da makine tıraşlarına başladılar. Makine tıraşları başladığı için de berberlik mesleği artık bitti. Makinayla beraber el sanatı kalmadı, gerçek ustalar ise iş yapamaz duruma geldi.


Didim Gibi Bir Yerde Esnaf Olmak Bir Avantaj mıdır, Dezavantaj mıdır?
Şuanda dezavantaj, emekli olup gelen herkes berber esnafı çok kazanıyor deyip, hemen berber salonu açıyor. Bu gerçek işletmelerin belini büküyor. Emekli gidiyor emekli maaşından 10-15 bin lira çekiyor, bir berber dükkanı açıyor bir de kalfa tutuyor, tabi işyeri işletmesi kendine ait olmadığı için, işi yapamıyor kalfayla işi yürütüyor o da istediği gibi işi yapamadığı için kapat dükkanı, aç dükkanı resmiyette 250 berber varken, gayri resmilerle beraber bu meslek 400- 500’ü buluyor, bunlar içinde kazanmak için çok güçlü olmak lazım.


Yaptığınız İşe göre Elde Ettiğiniz Gelirin Yeterli Olduğunu Düşünüyor Musunuz?
Onu düşünme şansımız yok günlük yaşıyoruz, birilerinin Didim için bazı şeylere dur demesi lazım diyemiyor. Esnaf Odasının belediyenin denetleme yapması lazım, şuanda onların hiç biri yapılmıyor. Esnaf Odası ziyaretlere gidiyor bunlar güzel şeyler ama bir de gittiğiniz yerler de esnafın belediye ile ilgili sorunları için çalışma yapın, yapın ki boş kalmasın, kayıt altına alınsın ki işin zorluğunu görsünler. Bunlar kayıt altına alınmadığı zaman bizi sekteye uğratıyor.


Peki Siz Zamanında Esnaf Odası Yönetim Kurulundayken Bu Konuda Başarılı Olduğunuzu Düşünüyor Musunuz?
Gazete arşivlerinde duruyor bizim çalışmalarımız, yönetim kurulunda 4 yıl boyunca bulundum. Ben bir gece 271 esnafı kayıt altına aldım. Akbük’te belediye başkanlığı yapan İbrahim Şen döneminde, belediye ile kaçak esnaflar konusunda anlaşamıyorduk bana bir tane kaçak esnaf getirin dedi İbrahim Şen o zaman size söyleyecek bir şey bulamayacağım demişti. 1 tane değil 20 tane çıkardım şaşırdı. Kaçak esnafla mücadele etmek hem zabıta hem de Esnaf Odası’nın işidir. Ben Esnaf Odası’nda 4 yıl boyunca görevimi layıkı ile yaptığıma inanıyorum.


Hitap Ettiğiniz Belli Bir Müşteri Kitleniz Var Mı?
Yerli de var yabancı da var, tabiki şuanda artık yabancı müşterimiz çoğunlukta, bugün yerli müşterimden alamadığım hakkımı onlar fazlasıyla veriyor, çünkü ülkelerinde el sanatı olmadığından onlar bu tür şeylere önem veriyorlar.


Didim Belediyesinin Çalışmaları Memnun Ediyor Mu?
Şuanda güzel bana göre, Didim belediyesi büyükşehir belediyesi ile beraber güzel işlere imza atıyor. Bir tek sıkıntı var, sinek ilaçlama konusunda biraz daha özen gösterirlerse çok daha iyi olacak.


Didim’de Yerel Yayın Yapan Gazeteler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz Peki?
Şuanda ben gerçek anlamda Didim piyasasında bir tek Mavi Didim gazetesini görüyorum. Diğerleri haftalık ya da aylık mı diyeyim basın bülteni gibi bir şey çıkarıyorlar, aylık çıkardıkları için gerçek gaztecilik yapan yok. Gazetenin en çok okunduğu yerler yine berber salonlarıdır onlara biraz daha özen gösterilebilir.


Sosyal Medyada Paylaştığınız Fotoğraflarla Fenomen olduğunuz Söyleniliyor Bu Konuda Ne Diyeceksiniz?
Ben her zaman söylerim demokraside çare tükenmez, elektrik kesilince tepegöz lambayı takıyorum, tıraşımı yapıyorum. Çalışmama gibi bir şansım yok, müşteriyi memnun etmek için elimden gelen her şeyi yaparım.


Bu işe Yeni Başlayacaklar İçin Önerileriniz Var Mı?
Başlamasınlar! Didim’de berberlik mesleği ayaklar altına alınıyorsa başlamasınlar, bunu meslek olarak yapmasınlar, hobi olarak yapacaklarsa yapsınlar. Kzanamazlar imkanı yok ben yılların esnafıyım, siftah yapmadan kapattığım günler oldu. Eğer ben siftahsız kapatmışsam yeni açacak olanlar 6 ay da siftahsız kapatabilir.


Eğer Bu mesleği Yapmamış Olsaydınız Ne Yapardınız?
Günümüzün en güzel mesleği inşaat sektörü bundan 18 sene önce biraz sermayem olsaydı, direkt inşaat sektörüne girerdim.


Mesleğinizin En Güzel Tarafı Nedir Peki?
Mesleğimin en güzel tarafı, mesleğimi yaparken bana usta denmesi, bu işte ustaysam herkes bana İhsan usta olarak gelir. En sevdiğim yeri bana İhsan usta denmesi.