Akyeniköylü üreticilere tarım konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi


Didim Ziraat Odası öncülüğünde Akyeniköy Mahallesinde iyi tarım uygulamaları, organik tarım, TKDK ve kırsal kalkınma, turizm destekleme devlet hibe ve fonlarının bilgilendirilmesi için toplantı düzenlendi.  Didi

 Paylaş


Didim Ziraat Odası öncülüğünde Akyeniköy Mahallesinde iyi tarım uygulamaları, organik tarım, TKDK ve kırsal kalkınma, turizm destekleme devlet hibe ve fonlarının bilgilendirilmesi için toplantı düzenlendi.

Didim Ziraat Odası’nc5 Ağustos Pazartesi günü Akyeniköy Şehit Soner Turan İlkokulu konferans salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Didim İlçe Tarım Müdürü Alamettin Hatipoğlu, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, Mahalle Muhtarı Ahmet Yarımkaya, oda meclis üyeleri ile çiftçiler katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Oda Başkanı Hilmi Yıldırım, odanın geçmiş yıllarda iyi tarımla ilgili çalıştığı firmalar olduğundan bahsetti. Yıldırım “İyi tarım uygulamasından üyelerimizin yeterince faydalanamadığını gördük. Bu kapsamda yeni bir firma ile 1 yıllık bir sözleşme imzaladık. Bizler üyelerimizin iyi tarım konusunda iyi sonuçlar alması için çalışıyoruz. Bu kapsamda odamız bünyesinde danışman ziraat mühendisimiz yok; bu firma bize bu konuda belli dönemlerde yardımcı da olacak. Bu kapsamda bu yıl yeni yaptığımız firma ile sözleşmemizde fiyatları geçen yıla oranla daha da düşürdük. Bu yıl dekar başına alınacak ücret 6 TL olacak. Toprak numunesi için 30 TL, kalıntı analiz sonuçları için de 12,5 TL ücret alınacak. Bu alınan kararlarda bizler üyelerimizi düşünerek bu çalışmanın içine girdik” dedi. Konuşmanın ardından Okur Tarımsal Danışmanlık Firması adına söz alan Ziraat Mühendisi Veli Gaya, iyi tarım uygulamalarında sertifikasyon süreciyle ilgili slayt eşliğinde bilgiler aktardı.


Didim, Zi