Akköy'ün eski Muhtarı Barlak "Didim'e Işık" Bıraktı


Akköy mahallesinin eski muhtarı Adnan Zafer Barlak belge ve bilgiler ışığında Didim'in kısa bir tarihçesini "Didim'e Işık" adıyla  derlediği kitabını dün okurlarına imzaladı. Bu günlerde sağlık sorunları ya

 Paylaş


Akköy mahallesinin eski muhtarı Adnan Zafer Barlak belge ve bilgiler ışığında Didim'in kısa bir tarihçesini "Didim'e Işık" adıyla derlediği kitabını dün okurlarına imzaladı.
Bu günlerde sağlık sorunları yaşayan Barlak, 4 Temmuz 2019 günü Adress Cafe'de okurlarıyla buluşup sohbet edip kitaplarını imzaladı. Didim Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Şener, Didim CHP ilçe Başkanı Nurettin Koçak ve belediye Kültür İşleri Müdürü Badeser Dumlupınar'ında katıldığı imza gününde yazar Barlak, muhtarlık yaptığı dönemde hurdaya ayrılan belgeleri çuvallar halinde evine götürüp ayrıştırıp kronolojik sıraya dizdikten sonra, o dönemlerde yaşayanlarında şahitliği ile belgesel nitelikte bir eser oluşturmaya çalıştığını ancak bazı belgelerin çok yıpranmış olduğundan ancak bu kadarını hazırlaya bildiğini, bazı belgelerle ilgili de önümüzdeki zamanlarda yeni bir çalışma yapabileceğini belirtti.
İmza günü için, tedavi gördüğü Adnan Menderes Üniversitesi hastanesinden izin alarakgelen Barlak imzadan sonra tekrar hastaneye gitti.
Muhtarlık yaptığı günlerde derlediği belgelerle Didim'de yapılmış bir çok resmi işi ve gelişmeleri kitaplaştıran Adnan Zafer Barlak'ın kitabında Akköy'ün nahiye olduğu günlerden 2005 yılına kadar yapılan resmi yazışmalarda Didim'in gelişimini izlemek olanaklı.
Didim'in o günlerdeki sosyoekonomik yapısı ve sosyolojik gelişmelerden ilginç belgelerin bulunduğu kitapta, köy çeşmesi yapılmasından turistlerin geliş bölgesine tuvalet ve çeşme yapımını emrinin verilmesi, Didim'de ilk Turizm Derneğinin kuruluşu, Romanların ve yerleşik Yoranlıların nüfus kayıtları ve arazi anlaşmazlıklarından okulun yapılışı gibi bir çok belgeyi içeren kitapta zaman zamanda o günleri yaşamış köylülerin anıları da yer alıyor. Kahvehane ve dükkan işletmek için alınan izinlerde izlenen yol, resmi görevlilerin ve uyuşmazlıkların çözümü ve bunlara ilişkin resmi yazışmalarda kitaptaki ilginç bölümlerden.


Akköy, mahallesinin, eski, muhtarı, Adnan