reklam alanı

Akbük


Havası, denizi ve planlı yerleşimiyle dikkat çeken Akbük ise, son zamanların gözde mekanlarındandır. Tarihi yerleriyle de dikkat çeken Akbük'ün sakin doğası ise, kafa dinlemek isteyenler için bire birdir. Beş yıldızlı oteller, tatil köyleri ve asudeliğin ön planda olduğu pansiyonlar genelde Akbük ve çevresinde yer alır. Kendi belediye sınırları olan Akbük, son yıllarda Didim ilçesinin yükselen yıldızı konumundadır. Bilhassa Didim'de mülk edinmek isteyen İngilizler'in talebiyle gelişen ve genişleyen Akbük, emlak sektöründeki atılımıyla da dikkat çekmektedir.

Saplı Ada, Sahte Cennet, Kazıklı Koy gibi mekanlar Akbük'ün en belirgin turistik güzergâhlarını teşkil eder. Akbük'ün çam ağaçlarıyla dolu yamaçlarından İasos'a ve sonrasında da Bodrum'a dek uzanan bir asfalt yol vardır. Son yıllarda yamaçlara yapılan sitelerle yeşil dokusunda eksilmeler olsa da Akbük, maviyle yeşil rengin sıkı sıkıya kucaklaştığı sımsıcak bir tatil beldesidir. 11 kilometrelik sahili kenarındaki yapılaşmasıyla dikkat çeken Akbük, pek çok deniz sporu için uygun normlara sahiptir.

Belediye statüsü kazandığı 1991 yılına dek Akbük ekonomisi, yerli turistlerin rağbetinde gelişen bir turizme, zeytinciliğe ve balıkçılığa dayalı kalmıştır. Ancak bilhassa 2000'li yılların başından itibaren hızla gelişen belde, günümüzde en az Didim kadar önemli bir turistik adres niteliği kazanmıştır. Akbük'teki en önemli tarihi eser ise, yaklaşık 100 yıl öncesine kadar burada yaşamış olan Rumlar'dan kalma bir kilisedir. Akbük, Didim ilçe merkezine 23 kilometre, Aydın il merkezine 106 kilometre uzaklıktadır. Doğal limanı olan belde, ıÜüson yıllarda sualtı fotoğrafçılığı konusunda yaşadığı rağbetle, bu gizemli olduğu kadar çarpıcı güzellikteki yaşam boyutunu da sevenlerine sunmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir