Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Akbük’e özel parfüm

  • 01 Eylül 2018 Cumartesi


İnsanlarımızın çok memnun olduklarını düşünüyorum. Her hafta pazartesi günleri onların dertlerine derman olmak için elimden geleni yapıyor ve dertlerini kaleme döküyorum. Nedense bu güne kadar kimseden çıt çıkmadı. Demek ki her şey istedikleri gibi. Diyecek söz yok.

Bu sefer de başka bir konuyu dile getireceğim. Sizleri bilemem ama tezek kokusunu ben çok severim. Tezeğin ne olduğunu açıklayacak değilim. Herkes biliyordur diye düşünmekteyim. Çocuklarım henüz küçükken, piknik için gittiğimiz bir yerde aynen şu kelimeyi kullanmıştı küçük oğlum. “Baba aynen köy gibi kokuyor burası.”
Ben tezeği özlediğimde hemen bir yakın köye giderek orada bir kaç saatimi geçiriyor ve özlemimi gideriyorum. Ama hiçbir zaman bu kokunun dışında başka bir koku için asla tahammülüm olmaz. Hayvan gübresinin saman ile kurutulmasından doğan bu sistem için diyecek yok ama, insan dışkısının verdiği kokuyu da asla koklamak istemem.
Turizmin göz bebeği konumuna gelmiş ve büyümekte olan bir yöre olan Akbük, buram buram insan dışkısı kokuyor artık. koklamak isteyen buyursun. Olur mu böyle şey demeyin sakın. Evet oluyor maalesef. Akbük artık insan dışkısı kokuyor. Bu neden oluyor biliyor musunuz? Henüz alt yapısı bitmemiş olan bu güzel turizm beldesinde, fosseptik ile sitelerin ihtiyacı karşılanmaktadır. Bunların zaman içinde temin ettikleri vidanjörler sayesinde boşaltılarak temizleniyor. Geri kalan sitelerin ise arıtma tesisleri var. Bu tesisler kurulurken ilgili yetki birimleri, arıtmanın yapıldığı suyu belirlenen ortak kullanım alanına boşaltmak zorundadır. Bunun dışında yer göstermek gerekiyor. Nereye boşaltıyor sulama olarak ortak yeşil alana boşaltarak sistemi rahatlatıyor. Bunun ne anlama geldiğini zaten yetkili kişiler anlayacaktır.
Asıl konu fosseptik olarak sistemi olan sitelerin, doldukça vidanjörler kanalıyla çekilerek boşaltılmasından sonra başlıyor. Vidanjörler için belirlenen boşaltma alanları Belediye tarafından belirlenmiştir. Vidanjörü kullanan şahıslar, döküm alanına gitmeye üşendiklerinden veya mazot yakmamak için boş bir araziye atığı bırakıyorlar. Cezası olan bu hareketin bildirilmesi ve ispatının olması lazım. Yoksa istediğin kadar söylen dur. Bunun için yeni bir takım gelişmeler olması lazım. Mesela aklıma gelenlerden biri, vidanjör lazım olan siteler, sadece Belediye tarafından bu işi halledecek konuma getirilmelidir. Parasını belediye tahsil ederek, iş bitiminde işi gören şahsa ödenmelidir. Boşaltma alanına boşalttıktan sonra alacağı fiş ile belediyeden parasını alabilecek düzenlemeler yapılmalıdır. Yoksa denetimler başarısız kalıyor.
Ege’nin meltem rüzgarları meşhurdur. Yazın yakıcı sıcağında o güzel esen rüzgarlar sayesinde nem falan azalır kalmaz. Tam rüzgar esmeye başlayıp bir derinden oh çekeceksiniz, bu sırada vidanjörün boşalttığı atıkların rüzgar ile bırakacağı kokuyu duyacaksınız. Bence o kokuyu hissetsin diye onu dökeni bir gün onun içine yatırmak lazım. Bu turistik bölge başka kurtulmaz.