Akbük Demokrasi Platformundan Panel


Çocuklara yönelik cinsel taciz niçin arttı? Bu vahşet nasıl önlenir?   Akbük Demokrasi Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla  çocuklara yönelik cinsel tacizlerin nasıl önleneceği konul

 Paylaş


Çocuklara yönelik cinsel taciz niçin arttı? Bu vahşet nasıl önlenir?

Akbük Demokrasi Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çocuklara yönelik cinsel tacizlerin nasıl önleneceği konulu bir panel düzenliyor.
Psikolog Doç. Dr. Sevcan Demirkaya, Nöroloji Dr. Metin Aydın ve Av. Faruk Haksal’ın konuşmacı olarak katılacağı panel 8 Mart 2018 günü Akbük Nurullah Kocabıyık İlköğretim Okulu Konferans salonunda yapılacak.

Akbük Kültür ve Çevre Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Akbük Mahalle Temsilciliği ve duyarlı Akbük halkının katılımı ile oluşan Akbük Demokrasi Platformu, bütün bu sorulara yanıt arama amacı düzenlenen panelde

Sorunun psikolojik, sosyolojik ve hukuki boyutu ele alınacak
Ne yapılması gerektiği, bu rezilliğin önüne nasıl geçileceği ve Hükümete, eğitimcilere, hekimlere düşen görevler nelerin olduğu tartışılacak.
Akbük Kültür ve Çevre Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Akbük Mahalle Temsilciliği’nden oluşan Akbük Demokrasi Platformu tüm Akbüklüleri soruları, düşünceleri ve katkıları için panele davet etti.

Çocuk İstismarı, Dayatılan Karanlığın Sonucudur
Cumhuriyet Kadınları Derneği Akbük Şubesi yönetim kurulu başkanı Ayşıl Haksal da Çocuk istismarının toplumun gündemine yerleşmesi ve TBMM’de yürürlüğe girmek üzere olan ilgili yasa konusunda, açıklama yaptı.
Ayşıl Haksal açıklamasında : “Çocuk istismarındaki tehlikeli tırmanışın öncelikli nedeni yaşamakta olduğumuz toplumsal sürecin dinamiklerinde aranmalıdır.
Kadın ve erkek cinslerinin toplum içinde ayrıştırılması sonucunu veren “sözde” kültür ortamı, bu tırmanışın en temel nedenidir.
Küçük çocuklara kadar uzanan cinsel saldırıların gittikçe artan yoğunluğu; laik, çağdaş ve uygar Cumhuriyet Türkiye’sinin içine iteklendiği çağ dışı ortamının ürünüdür.
Bu insanlık dışı gelişmeyi cezaları artırarak çözemezsiniz.
Bu çukurdan çıkılabilmesi ancak eğitim ile mümkündür.
Çağdaş eğitim, laik eğitim, uygar bir dünya görüşü ve aydınlık-sorgulayan-özgür bir düşünce ortamını öngören bir eğitim!..
İşte ancak o zaman ülkemizin üstüne örtülmeye çalışılan kara bulutlar dağılabilecektir.” Dedi.

‘Her Okulda Bir Kütüphane’
Akbük Çevre Derneği Başkanı Ferda Zarplı Kılıç’ta 8 Mart’ta yapılacak bu etkinliğin öncesinde 2 Mart Cuma günü Akbük pazar yerinde Çocuk İstismarına Hayır imza kampanyası başlatılacağını düzenlenecek panel için hazırladıkları broşürleri dağıtacaklarını ve 9 Mart Cuma günü yine Akbük pazaryerinde Dilek Kozlarlı’nın geri dönüşüm malzemelerinden elde ettiği objeleri satışa sunarak gelirinin Meandros derneğinin başlatmış olduğu ‘Her Okulda Bir Kütüphane’ Şans Değil Şart Olmalı adlı projeye bağışlanacağını belirtti ve “Duyarlılık gösterip bu etkinliğimize omuz verebilecek herkese şimdiden çok çok teşekkür ediyoruz” dedi.