Musa Dinç

Tüm Yazıları


Akarsularımız S.O.S veriyor.

  • 16 Temmuz 2018 Pazartesi


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar
Doğa tahribatı, ekolojik yıkım her yerde devam ediyor... Türkiyedeki tüm nehirler, ırmaklar, çaylar, dereler risk altındadır.
En son hakkında bilgi aldığım veya haberi sosyal medyayaya düşen nehirler, ırmaklar, çaylar: Menderes Nehri, Sakarya Nehri, Dicle Nehri’nin bir kolu olan Garzan Çayı ve Karaçay…
Akarsular çok önem arz etmektedirler. İnsanoğlu genelde yerleşik hayata geçerken hep akarsu kenarlarını tercih etmişlerdir. Susuz yaşam düşünülebilir mi. Tüm canlılar için içme ve kullanma suyu elzemdir. İnsanlar, hayvanlar ve Bitkiler su ile yaşam bulur. Akarsular ile doğa canlanır. Su ürünleri balıklar yanısıra tarlalar sulanır; bereket fışkırır, hayvan sürüleri içecek suya kavuşur. Akarsularımızı hoyratça kullanılmasına izin vermeyelim, zehirli, kimyasal endüstri atıklarıyla kirlenmesine asla müsamaha edilmemelidir. Bu görev önceliği mülki amirlere ve belediyelere düşmektedir.
Son yıllarda su kaynakları üzerinde kurulan barajlar ve hidroelektrik santraller, tarıma bağlı aşırı kullanım, bilinçli yapılan kurutma çalışmaları, kaçak avcılık, sorumsuz balıkçılık, evsel ve endüstriyel atıkların boşaltılması gibi etkenlerden dolayı kuraklık tehlikesi baş gösterdi.
***

Taze Gündem

“AKP ve MHP’ye çağrımdır. Hodri Meydan. Kanunu değiştirelim. Elektrik ve suyu bedava yapalım.”
Özlem Çerçioğlu
TC. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı

Objektif bir analizini yapacak olursak; elektrik, belediyelerin kapsamı dışındadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını ilgilendirir. Su, belediyelerin kontrolündedir.
Tunceli / Ovacık Belediyesi’nin Komünist Partili Belediye Başkanı’na özenmek veya sloganla olmaz, kaldı ki yerel seçimler az kaldı; bu tür popüler afişler yapmak magazin haber ötesine geçmediği gibi, ciddiyetten de uzaktır. Didim'de suyu çok pahalı kullanıyoruz, makul bir fiyata çekseydiniz, daha mantıklı olurdu.
***
Kedileri kirletmeyelim

Kedileri seviyorum. Kedilerin kirlenmesine / kirletilmesine de kızıyorum. "Kedicik," diyorlar. Kartlaşmış, bir kilo boya sürmüş, balon gibi şişirilmiş plastik bebeklere ' KEDİCİK' denmesini asla uygun bulmuyorum.

Ado'nun kart kedicikleri makyajlı halleri sanki aynı tornadan çıkmış; ya da araya karbon kağıdı konulmuş mu diyelim, yok yok en iyisi fotokopiyle mutasyona uğramış haller diyelim. Ado'nun en belirgin psikiyatrik hastalıkları: Şizotipal kişilik bozukluğu yanı sıra, şizoid ve narsist kişilik bozuklukları da mevcuttur. Ado gibi hastalar bir hayli çoktur, Müslümo ve Cübbeli Ahmo'da vardır.
***

*Benim sektör de malzeme çok; hem gündemin hızına yetişemiyoruz, hem de zarar ediyoruz . / Kara Mizah.