Musa Dinç

Tüm Yazıları


Akademisyen, Şair -Yazar Muhsine Arda ve Eserleri

  • 19 Kasım 2018 Pazartesi


1952 / Bursa doğumludur. İngiltere, İrlanda Almanya, Suudi Arabistan ve A.B.D ‘ de yaşamış. *1997’de öğretim üyesi olduğu New York Üniversitesi’nden ayrılarak Bursa’ya dönmüştür.
Şiirleri birçok dil, “İntihar Gözyaşları,” romanı ise İsveççe ve İspanyolca ’ya çevrilmiştir. Edebiyatçılar Derneği ve Buyaz üyesi olan Muhsine Arda İngilizce ve Almanca bilmektedir.
Sayın Muhsine Arda ile Bursa Tüyap Kitap Fuarı’nda tanışmış olduk. Karşılıklı kitap imzalama jestinde bulunduk. Bana üç farklı türden kitabını imzaladı. Her üç eserini de büyük beğeni ve zevkle okudum.
Dicem Tebüle / Denemeler
Masalların önemine değinir; çocukların zekâ gelişiminde anlama analiz etme sonuç çıkarma konusunda çok önemlidir. Ünlü eğitimci yazar Bruno Bettelheim’den alıntılar yapar; “bir çocuğun kültürel yaşamı, aile fertleri ile yakın ilişkisi dışında efsanelere, dini öykülere ve peri masallarına bağlıdır.” Masal kitaplarının resimlemesine karşıdır.
Anneler, babalar; lütfen çocuklarınıza masallar anlatın, okuyun.
Eminim Selanikli Zübeyde Ana, Küçük Mustafa’sına çok masallar anlatmıştır. Zübeyde Anaların çoğalması dileğiyle…
Leylekler grevde mi, Şaka yapıyorsunuz Prof. Fynman ! Oğullar büyüdü, cennet nerede? Ben nasıl feminist olmuşum? Mutsuzlukları uzak tutmak için beyin jimnastiğine başlayın okumak çok zor geliyorsa, panellere dinleyici olarak katılın. Sinema, tiyatro operaya gidin. Sanat aşkına!
Kadın zincirlerini görmek uğruna! Kadının zincirlerini kırmak uğruna! Zırva fikirler 1,2 tam bir bilgi dosyası… Tatil, sanat, zaman, yaşam, Kuşadası, Biraz felsefe, Güler yüz, neden kadın şair yok. Barış külahım, yıldızlı hayaller, Avrupalı ve kadın üzerine mektup, Disiplin gibi başlıkları taşıyan konular üzerinde yoğunlaşmış ve çok güzel bir şekilde kendi bakış penceresinden duygu ve düşüncelerini dile getirmiş.
Dicem Tebule / deneme çalışmasını gerçekten çok başarılı buldum. Yazarın evrensel dünya görüşü göze çarpar. Bilgi ve kültürel birikimle donanımlı bir yazar ve şairle karşı karşıya olduğumuzu hemen anlarız.
Bakire sevinci / şiir kitabı dört bölümden oluşuyor. 1. Bölüm / Ruhların çığlığı şiirler hem Türkçe, hem de İngilizce iki dilde yazılmış. Harika imgelemeler yumağı. Cesaret konusunda zirve yapmış diyebilirim. Şiirleri kanımca tam Şair Can Yücel gibi… Bir kadın şair olarak gerçekten üstün cesaret örneği sergilemiş, tabuları kırıp, paramparça etmiş.
Şiirlerindeki tema çok zengin kapsamlı; yitik bir anne şefkatini, bir mülteci kızın haykırışlarını bir ceninin ütopyasını, etik dışı / aykırı ilişkileri, down sendromlu bir erkek çocuğun duyumsamalarını, kadına olan şiddet sarmalını göreceksiniz.
Sayın Arda, şiir ve denemeleri yanı sıra öykü de de başarılıdır. Nitekim “ Yanlış Dokunmalar” öykü kitabında birbirinin devamı niteliğinde olan öyküler kaleme almıştır.
Sarışın mavi gözlü Kerem ve sırma saçlı, sülün boylu Aslı, farkındaydılar birbirlerinin varlıklarının. Ama bu farkında oluş, ne Kerem’in yakışıklılığı ile ilgili, ne de Aslı’nın güzelliği ile ilgiliydi” böylesi güzel bir paragrafla giriş yapmıştır “Yanlış Dokunmalar” öyküsüne…
Gurbetçi Şaban’ın Almanya serüveni, Kerem’in Aslı’sı, Bulgur, Aslı Küçük, İki yalnız, Bursa’da bir çınar, Raziye aldı hıncını, Telefon, Terörist Şaban, Titreyen ayaklar, Hesap başlıklarını taşıyan kısa öyküler kaleme almıştır. Öyküler toplumsal ve gerçekçidir. Hayal ürünü değildir. Yaşanmışlık mutlaka vardır öykülerinde. Dile hâkimdir.
Sayın Arda’nın öykü, şiir ve deneme yapıtları baz alındığında; şiir ve deneme alanında daha çok başarılı olduğu gözden kaçmadığını görürüz.
Bakire Sevinci / şiir kitabından
Tarif
Bir sevgilim olmalı
O hayatımdayken
Bulutlu havalarda
İçime güneş doğmalı
Şans oyunlarında kazanmasam da
Çok şanslı hissetmeliyim kendimi
Cebimde beş para yokken
Sevgilim benimleyse
Gönül zenginliği bana yetmeli
Bir sevgilim olmalı
Ben onu ne kadar mutlu ediyorsam
O da beni,
En az o kadar mutlu etmeli.
Yırtık-Pırtık
pazar şalvarındaki çiçekler gibi
ağzına yakışırdı küfürler
elinde tokmak
omzunda asılı davulu
mutlu olması deliliğinden
yoksa Ayten
olmazdı Ayten
fark etmez
yıkanmasa da her gün
bıçkın adamları Bursa’nın
kıstırırlardı onu
ya Tophane bayırında
ya Uludağ yolunda
doktorlar yatırırlardı
kürtaj masasına
her dört ya da altı ayda
zavallı kadın
vajinası da yırtık- pırtık
çiçekli şalvarı gibi

diktiler heykelini
anlayan beri gelsin.
(Bursa’nın kadın Yüzü kitabından)