Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Ağaç sevgisi, Atatürk mirasıdır

  • 17 Temmuz 2019 Çarşamba


Değerli Dostlar; ODTÜ’lü olmak bir ayrıcalıktır. Bilim yuvasıdır. Ezbere iş yapmaz. Düşünür taşınır sonra karar verir. Gençleri ayrım yapmadan kızı erkeği birbirini sever aşık olur. Bu aşk sadece kız erkek ilişkisinde kalmaz. Orada okuyan herkes başta doğaya aşıktır. Ağaca aşıktır. Sevgiye aşıktır. İnsanlığa aşıktır. Farklı bir ekoldür üniversite camiası için. Karşısındaki herkesi yüceltmeyi sever ve dost olan her kişiye Hocam diye hitap eder. Hiç birinde kibir asla yoktur.

Çok uzun yıllar öncesinden beri gelen bir alışkanlık vardır kampüste. Yıllar öncesinde çorak bir arazi olan kampüs, daha sonraları yapılan mücadele ile adeta ormana çevirmişlerdir tüm alanları. Onların iki derdi vardı. Birincisi bu bahsettiğim ağaç sevgisi. Diğeri ise Yıllarca korudukları ekollerine dışarıdan gelecek farklı bir düşünceye zemin vermemek. Onların en önem verdikleri değişmez konu, tam bağımsız bir Türkiye olgusudur. Başka bir duyguyu asla içinde barındırmaz ve barındırmayacaktır.
Değerli Dostlar; Siyasetçilerin düşüncelerine ben akıl erdiremiyorum. Kendi fikirlerine ters olan bir yerde farklı bir fikri sunmanın zarar vereceğini neden düşünmüyorlar, anlamakta güçlük çekiyorum. Bir yerde bir şeylerin olmasına karşı olan gruba yapılan her türlü farklı düşünce, oy kaybettirmekten başka bir işe yaramaz. Aslında böyle bir tepkinin gelmesi muhtemel olan bir konunun ısrarla üzerine gidilmesi zarardan başka bir şeye faydası olmaz.
Kampüste yaşanan arbedede bir çok öğrencinin canı yanmıştır. Çoğu sıkılan gazlardan etkilenmiştir. O gazları sıkan polisin çocuklarından da orada okuyanlar olduğunu düşünüyorum. O gazların sıkılmasını talimat verenlerin de çocukları veya yakınları orada okuyordur. Sanki orada yaşananlar anlaşamayan iki devletin siyasetçisi gibi görülüyor.
Değerli Dostlar; Oraya, o ağaçların olduğu alana yurt yapılsa ne olur, yapılmasa ne olur. Hatta bazı haberlere göre AVM bile düşünülüyormuş. Bu ısrarın neden olduğunu aslında anlıyoruz da bence buna gerek var mıydı? Burada yapılacak bir AVM veya başka bir iş merkezine ODTÜ’lü bir genç kızarsa hayatta gidip oradan bir gram bir şey almaz. Bu gerginlikte kaybeden taraf kim olur bilemem ama, ağaç sevgisi her zaman üstün geleceğine inancım gerçekten fazla.