Add, Lozan Antlaşmasının 97. yılında mücadeleye çağırdı


Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi Yönetim Kurulu Lozan Antlaşmasının 97.yılı nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Türker Bacaksız, Lozan Antlaşmasının 97.

 Paylaş


Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi Yönetim Kurulu Lozan Antlaşmasının 97.yılı nedeniyle basın açıklamasında bulundu.
Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Türker Bacaksız, Lozan Antlaşmasının 97. yıldönümü nedeniyle Kent Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk koyacaklarını fakat kamu düzeni ve sağlığı ile genel güvenlik ve asayiş açısında yasaklandığını belirtti.
Bacaksız, valiliğe ve kaymakamlığa verilen dilekçenin karşılığı olarak “5442 sayılı il idaresi kanunun 11/A ve 11/C maddeleri ile 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunun 17. Ve 19.maddeleri hükümleri doğrultusunda, Lozan Antlaşmasının 97. Yılını anma münasebetiyle umuma açık alanlarda yapılacak olan toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çelenk koyma, stant açma, oturma eylemi, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma, toplanma, konvoy oluşturma anma vb. her türlü eylem ve etkinliklerin, 24.07.2020 Cuma günü saat 00:01’den 26.07.2020 Pazar günü saat 23:59’a kadar 3 gün süreyle ilimiz genelinde kamuya açık alanlarda kamu düzeni ve sağlığı ile genel güvenlik ve asayiş açısında yasaklanmıştır” şeklinde geri dönüş olduğunu belirtti.
Kamuya açık alanda yasaklanan basın açıklaması Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi binasında okundu. Açıklama Şube Başkanı Türker Bacaksız tarafından yapıldı.
“BÜYÜK TÜRK MİLLETİ”
Bacaksız “24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratılmıştı. Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa’da vurgulanan ve “değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen” niteliklerin zeminini oluşturmaktadır.
Büyük Türk Milleti!
Son yıllarda; yalan ve sahte tarih yazma gayretleri hız kazanmıştır. Lozan’a, Lozan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve yol arkadaşı İsmet İnönü’ye yönelik çirkin ve sınır tanımaz saldırılar bu nedenledir.
Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır.
Lozan karşıtlığı; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyetin niteliklerinin tasfiye edilmesidir.
Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir.
Lozan karşıtlığı; milli egemenlik yerine saray ve hanedan hâkimiyetini kabullenmektir.
Lozan karşıtlığı; millilik yerine ümmetçiliktir.
Lozan karşıtlığı; siyasal dinci bir devletin inşasına yüksek sesle “evet” demektir.
Lozan karşıtlığı; çoklu hukuk sistemini benimsemektir. Hukukun üstünlüğünün yok edilmesidir.
Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü vb. yapılanmalara göz yummaktır
Büyük Türk Milleti!
Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız…

Lozan’ın 97. yıldönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve Milletimizin önünde bir kez daha ant içiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz…

Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Ortaçağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.