Açık Alanda Toplantı Ve Gösteriler 1 Ay Yasak


Aydın Valiliğinden yapılan yazılı bir açıklama ile il sınırları içinde resmi toplantı, tören, şenlik, karşılama, stand açma, uğurlama gibi etkinlikler ile nişan, düğün ve cenaze törenleri, asker uğurlama

 Paylaş
Aydın Valiliğinden yapılan yazılı bir açıklama ile il sınırları içinde resmi toplantı, tören, şenlik, karşılama, stand açma, uğurlama gibi etkinlikler ile nişan, düğün vecenaze törenleri, asker uğurlama benzeri etkinlikler hariç açık havada yapılacak toplantı ve gösteriler 10 Mart gününden itibaren 30 gün süreyle yasaklandı.
Yasak kapsamında kapalı salon toplantılarının da izlenmesi ve gözetim altında tutulması kararlaştırıldı.
Valilikten yapılan açıklama şöyle: “Resmi Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yapacağı resmi toplantı, tören, şenlik, karşılama, stant açma, uğurlama gibi etkinlikler ile nişan, düğün vecenaze törenleri, asker uğurlama vb. etkinlikler hariç olmak üzere; Aydın İl genelinde park, bahçe, cadde ve umuma açık alanlarda, 10 Mart 2018tarihinden itibaren30 gün süre ile, basın açıklaması, stant açma,açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, bildiri dağıtmakonser ve bu gibi toplu etkinlikler;5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. maddesi ve 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

Kapalı yerlerde yapılacak toplantılar izine bağlanmış olup toplantının izlenmesi ve gözetim altında tutulması kararlaştırılmıştır.

Yukarıda belirtilen emir ve yasaklara uymayanlar hakkında, fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11/m ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/m ile 11/c ile 66. madde hükümleri, 5326 Kabahatler Kanunu ve5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır.”