Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Acı Reçete

  • 19 Nisan 2018 Perşembe


Benzer senaryoyu yıllar önce ulusça bir kez daha izlemiştik. DSP-ANAP-MHP Koalisyonu döneminde emperyalizmin işgüderi Kemal derviş marifetiyle “15 günde 15 yasa” çıkarılıp; ülkemin pazarı emperyalist tekellere sonuna kadar açıldığının ertesinde, Devlet Bahçeli –hiçbir neden yokken- erken seçim talebini dillendirmişti.
“Hiçbir neden yokken” sözün gelişi…”15 Yasa”nın yol açacağı ekonomik yıkımı mevcut koalisyon göğüsleyemeyecek; halka “acı reçete”yi içirecek yeni yüzler gerekecekti.
Yeni “esas oğlan” AKP oldu.
Aynı senaryo, geriye sarılmadan sondan izletilmeye başlatıldı. Benzer şekilde “ağırlaşan sorunlar” için yeni bir “acı reçete”yi halka içirmeğe kalkışmayı göze alamadı, siyasi iktidar. Sonucunda geçmişteki koalisyon ortakları gibi sandıktan silinme olasılığı vardır. Baskın bir seçimle-halk ve muhalefet daha ne olduğunu anlamaya başlamadan-seçimden tekrar iktidar olarak çıkarak “olağanüstü tedbirler” alınması hedeflenmektedir.
“Ağırlaşan sorunlar”ın ağırlığı, “acı reçete”yi gerekli kılmaktadır.
Ekonomide çarklar artık dönmemeye başladı. Klasik vergi dayatmaları çare olmaktan uzak… “Sıcak para” temini için-bırakınız fabrikaları-devletevleri/lojmanlar da satışa sunuluyor.
ABD, “yeni yaptırımlarla” iktidarı tehdit etmektedir.
Avrupa Birliği, “Türkiye’nin AB’den dev adımlarla uzaklaştığını” rapor ederek sopanın ucunu göstermektedir.
Kamuoyunda gereği gibi algılanmayan “Reza Davası” var. Devlet kurumu Halkbank, dava dosyasına konuldu; Bakanların oğullarının adları “yararlananlar” listesine girdi. Eğer Amerika Devleti, daha önce ambargoyu delen diğer kuruluşlara yaptığı gibi Türkiye’den milyar Dolarlar tutarında tazminat talep ederse; ekonomide yandı gülüm keten helva!
AKP bunu hep yapıyor; “ağırlaşan sorunların” üstünü ustalıkla örtüp ortalığı güllük gülistanlık göstermeğe çaba gösteriyor. Öyle bir noktaya gelinmiştir ki, artık örtmenin/gizletmenin yolu tıkanmıştır. Erkenin de erkeni seçim kararı bunun göstergesidir.
Seçim sonucunda sizlere sunulacak “acı reçeteyi” göz önünde tutarak bir daha düşünün.
Bir kez yetmez, derin derin düşünün. Zira reçetedeki ilaçları bünyeniz kaldırmayabilir!