Ünsal Yalçınkaya

Tüm Yazıları


24 Temmuz da biz...

  • 24 Temmuz 2019 Çarşamba
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 24 Temmuz 1923 tarihi çok önemlidir,TC vatandaşı herkesi de ilgilendirir,
Ne acı ki Milenyumdan sonra benlik kaybı yaşayan bir millet olarak tüm duygu ve inançlarımızın yanında tarihimizi de öteler olduk.
Dün tüm sosyal medya imkanlarını kullanarak duyuru yaptım ve arkadaşımda kendisinin kullandığı CHP AKBÜK Belde temsilciliğinden duyurusunu yapmasına rağmen ilgi alaka resimde görüldüğü gibi oldu.

Resim

24 Temmuz ne anlam taşır bizim için,
20 Kasım 1922 de İsviçre’nin LOZAN şehrinde toplanmış, toplantının ikinci konuşmacısı Türk Delegasyon başkanı İsmet İNÖNÜ söz alarak “ İstiklal ve Hakimiyet konusunun özellikle altını çizerek “”Bütün medeni milletler gibi Hürriyet ve istiklal istiyoruz”” diyerek sözünü devam etmiştir.
Lozan’ın kısaca anlatımı bu cümlede özetlenebilir.Lozan antlaşmasını TBMM delagasyonu,Birleşik Krallık,İtalya,Fransa,SSCB,Yuğoslavya,Belçika,Portekiz,Romanya,Yunanıstan,Japonya ve İtalya arasında imzalanmıştır.
Lozan’da IRAK Sınırı,Azınlıklar sorunu,Kapitilasyonlar sorunu,Boğazlar sorunu,Savaş tazminatları ve Dış borçlar sorunu,Yabancı okullar sorunuve İstanbul sorunu halledilmiş,eğe adaları sorunları çözümlenmiş,ancak sadece IRAK sınırı sorunu Kerkük-Musul sorun olmuş ve 1926 da ANKARA antlaşması ile çözülmüştür.
Kapitülasyonlar tamamen kaldırılmış,Türkiye Cumhuriyeti ekonomik özgürlüğe kazanmıştır.Türk Milletinin bağımsızlığını yok eden Mondros ve SEVR antlaşmaları yırtılıp atılmıştır.1.Dünya savaşını bitiren son bu Barış antlaşması aynı zamanda uzun yıllar yürürlükte kalan tek barış antlaşmasıdır.
Antlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığı resmen kabul edilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti antlaşma koşullarıa bağlı olarak DEVLETLERİN boyunduruğuna girmemiş ve hniçbir ülkeye savaş tazminatı ödememiştir.( ay süren konferans sonunda 24 Temmuz 1923 te Lozan Barış antlaşması imzalanmıştır.TBMM,Lozan Barış antlaşmasını 23 Ağustos 1923 günü onaylamıştır.
Bu tarihi bilgilerden sonra KEMALİSTİM, Laik Cumhuriyet Savunucusuyum,ATATÜRK’ÇÜYÜM, tc VATANDAŞLARI OLARAK böyle milli meseleleri savunmak,sahip çıkmak her TÜRK vatandaşının görevi olduğunu inanlardanım.
AKBÜKDE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ olarak ADD AKBÜK şubesi,CKD AKBÜK şubesi, AKÇED,CHP,MHP,İYİ P; AKP temsilcilikleri var,bunların hiç birinin milliyetçiliğinden şüphem yok,ancak duyarsızlıklarını anlam veremiyorum.İsterdik ki 2015 den öncesinde olduğu gibi hep birlikte böyle günlerimizi sahip çıkıp analım.
Ne Acıdır ki maalesef duyarsızlıkları bir daha yaşadık,
İki kişilik bir manga ile 2019’un 24 Temmuzunu 96 yıl sonra böyle kutladık.
Benim içim acıdı ama bilmem başka kimlerin içi acıdı,merak da ediyorum…