Musa Dinç

Tüm Yazıları


2. Çocuk Öykü Yarışması Ödüllü Eserleri Hakkında

  • 26 Aralık 2018 Çarşamba


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Eğitimci –Yazar
Eğitim Sen / Kırıkkale Şubesi

İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nda Avcılar / Eğitim Sen 7. No’lu Şubesi’nin standını ziyaret ettim. Eski bir Eğitim Sen üyesi olarak, sendika şube başkanı meslektaşım; çocuk öykülerinden oluşan altı adetlik kitap setini armağan ettiler bana. Ben de naçizane “Yalnızım” adlı şiir kitabımı imzalayarak hediye ettim.
Çocuk kitaplarından oluşan kitap seti, ödüllü çocuk kitaplarından oluşuyordu. Bunu gerçekleştiren de Kırıkkale Eğitim Sen Şubesi’ydi. Jüri üyeleri de sevdiğim, önemsediğim ve değer verdiğim yazar dostlarımdan oluşuyordu. Benim de çocuk kitaplarımın olması, ilgi duyuyor olmam ve ileride daha da çocuk eserler vereceğimden dolayı ödüllü çocuk kitaplarını keyifle okudum ve inceledim. Kitapların basım tarihi 2013 yılına aitti. Bu güzel eserlerin basımı ve organizasyonu Eğitim Sen Kırıkkale Şubesi gerçekleştirmişti. Fevkalade bir hizmeti sundukları için gurur duydum Eğitim Sen sendikasıyla. Nasıl böylesi güzel ödüllü çocuk öykü yarışmasını kaçırmışım diye hayıflandım. Eminim ki haberim olsaymış, mutlaka ben de ödülden nasibimi alırdım.
Eğitim Sen Genel Başkanı Sayın Ünsal Yıldız, kitapların giriş sayfasında güzel bir önsöz kaleme almış:
“Çocuklarımıza…
Masallar , öyküler, kitaplar bizleri belki de hiç gidemeyeceğimiz diyarlara götürür, karşımıza hiç çıkmayacak kahramanlarla tanıştırır…. Hayal ve düşünce dünyamıza sınırsız renk ve anlam katar. Küçük Kara Balık’tan özgürlüğün değerini, Şeker Portakal’ından sevgi ve hoşgörünün öğrenimini öğreniriz…. Eşit ve özgür bir dünyanın umutlarını yeşertmek için çocuklarımız eşitlik, hoşgörü, dayanışma gibi değerlerle tanıştıracak yeni eserleri keşfetmenin şimdi tam zamanı… Kardeşlik, sevgi, barış gibi değerlerle sizleri zenginleştirecek, bilgi birikiminizi artıracak, gelişiminize katkıda bulunacak ve keyifle okuyacağınız eserleri ortaya çıkarmak ve bu eserleri sizlerle buluşturmak öğretmenleriniz olarak bizim görevimizdir.
Öğrencilerimizi nitelikli eserlerle tanıştırmak, onlara edebiyatı, okumayı sevdirmek için çabalarımızı sürdüreceğiz. Kırıkkale Şubemizin gelenekselleşen öykü yarışması da bu değerli çabalardan birisidir. Çocuk edebiyatına özgün ve nitelikli eserler kazandırmayı çocuklarda okuma isteği ve sevgisi uyandırmayı, düşünsel gelişimlerine ve iyi birer okuyucu olmalarına katkıda bulunmayı amaçlayan bu öykü yarışması için Kırıkkale Şubemiz yine büyük emek harcadı… Güzel eserler ortaya çıktı… Eğitim Sen Kırıkkale Şubemize, yazarlarımıza, seçici kurula ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sevgili öğrencilerimizin bu eseri keyifle okumalarını diliyorum.”
Seçici Kurul / Yazarlar: Sayın Bilgin Adalı, Sayın Muzaffer İzgü, Sayın Gülten Dayıoğlu, Sayın Gülsüm Cengiz, Sayın Aysel Korkut ve Sayın Prof. Dr. Ali Gültekin, Sayın Betül Korkut, Sayın Doç. Dr. Necdet Neydim, Sayın Yüksel Şahin’ den oluşmuş.
2. Çocuk Öykü Yarışmasında ödül alan çocuk öykü kitaplarının arka kapağında da Sayın Seçici Kurul üyelerinden bazılarının duygu ve düşüncelerine yer verilmiş.
Muzaffer İzgü: “Eğitim Sen Kırıkkale Şubesi eğitime, sanata, kültüre, edebiyata büyük katkıda bulundu. 2. Kez yarışma açtı… Hem de çocuklar için… Çocuklar için bir şeyler yapanlara saygı duyuyorum. Çocuk okuru olmayan bir toplumun büyük okuru da olmaz. Çocuklara güzel yapıtlar sunmadığımız için, büyüklerin durumu da ortada, okumuyorlar… Ama ben, şimdiki çocukların okuduklarına inanıyorum ve onlara yapıtlar sunanlara teşekkür ediyorum. Ülkemin birçok kuruluşunun, toplum örgütlerinin, Eğitim Sen’i örnek almalarını istiyorum.
Gülsüm Cengiz: “ Bu kitap Eğitim Sen Kırıkkale Şubesi’nin çocukları iyi kitaplarla buluşturma çabasının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Elindeki öykü, pek çok yazarın yazdığı öykülerin arasından seçildi. Seninle buluşması için yazarların ve seçici kurul üyelerinin dışında çizerler, grafikerler basımevi işçileri emek verdi. Umarım birçok kişinin emeğiyle oluşan bu kitaptaki öyküyü seversin. .. Çünkü kitaplar farklı yaşamlara açılan kapılardır Okuduğunuz her kitap bizi biraz daha zenginleştirir ve özgürleştirir. Kitapların düş dolu dünyasıyla buluşman, serüvenden serüvene koşman için, yaşam boyu kitaplarla arkadaş olmanı dilerim…”
Gülten Dayıoğlu:” Seçici kurul üyesi olarak çalışmak bana onur verdi. Katılımcılardan gelen birbirinden değerli eserler, onurumu sevinçle taçlandırıp umutlarımı perçinledi.. Eğitim Sen olarak, Çocuk edebiyatına nitelikli eserler kazandırma çabanızın ve yayınlanan eserlerin bu alanda iyi birer örnek olacağına inanıyorum. Ödül alan yazarları ve bu seçkin kitapların okurlarını sevgiyle selamlıyorum.”
Aysel Korkut:” Kültür ve sanatın ağır darbeler aldığı günümüzde Eğitim sen Kırıkkale Şubesi’nin çocuk yazını alanında yeni yazarlar ve ürünler arayışını çok olumlu bulduğum için seçici kurulda görev almayı onur saydım ve bu çabayı baştan beri destekleyip alkışladım. Bu yarışmanın diğer şubelere örnek oluşturmasını, yeni yazarlara ve yepyeni eserlere kapılar açmasını, çocuk yazını alanında farklı bir rüzgâr estirmesini yürekten diliyor, bekliyorum.”
Prof. Dr. Ali Gültekin :” Böylesine bir etkinlik ile Çocuk edebiyatının gelişmesine ikinci kez katkı sağlayan yürekli eğitimcileri kutluyorum. Yapılan bu hizmet, bir taraftan çocukların yaratıcılık ruhunun ortaya çıkarılmasına katkı sunarken, diğer taraftan da onlar da istendik bir okuma kültürünün oluşumunu sağlayarak kendi ürettikleri edebi ürünlerle buluşturacaktır. Bu da onları hem kültürel, hem de ruhsal yönden zenginleştirecektir. Dileğim, bu çabaların süreklilik kazanması.”
*Birincilik ödülü alan eser: “Sardunya, Sardalya ve Bizim Sokak” Yazar Pelin Güneşe ait.
Öykü akıcı, mekân Çanakkale, tarihsel doku içinde örülmüş.
*İkincilik ödülü alan eser: “Bakla Böceği” Yazar Sevin Sezgin’e ait.
Evin tek çocuğu şımarık, tembel Cemre’nin büyük değişimine tanık oluyoruz.
*Üçüncülük Ödülü alan eser: “ Umudun Peşinden Giden Sincap” Yazar Serdar Şen’e ait.
Birinci, ikinci olan eserden ziyade üçüncü olan eser, beni daha çok etkiledi.
Meraklı, ama bir o kadar da zeki olan bir Sincap / Fındık’ın maceralı serüvenine tanık oluyoruz. İyi kalpli sahibi Ahmet’e kavuşmak için umudunu hep diri tutar, yılgınlığa düşmez ve eninde sonunda dostu Ahmet’e kavuşarak, mutlu sonla biter.
*Seçici Kurul Özel Ödülü eserler: “ Yüzde Yüz Yerli Bir Korsan Hikâyesi / Dursun Ege Göçmen,” “Köye Yazar Geldi / Koray Avcı Çakman, “ “Güneşe Zıpla / Feride Daşkın”
***