Filiz Korkmaz

Tüm Yazıları


1997'den nostalji...

  • 29 Ocak 2018 Pazartesi


21 yıldır içinde bulunduğum Mavi Didim Gazetesinde ilkdefa bir köşe yazısı yazmaya karar verdiğimde Katledilen Gazeteci Yazar Uğur MUMCU anısına yazmıştım. Okuyanlar köşemin adının neden KÖŞELİYORUM diye sordular. Neden KÖŞELİYORUM?
Mavi Didim Gazetesi 1997 yılında günlük çıkartmaya başladığımızda, eskiler hatırlayacaktır. Resim, Müzik, Şair ve yazarlık gibi çok yönlü bir sanat tecrübesi ve deneyimi bulunan hatta 1976 yılında Milliyet roman ödülü kazanmış, gazetemizin yazı işleri müdürlüğünü yapan çok değerli bir abimizin köşe adıydı. Hatırlarsınız abimiz Levent AĞRALI. Rahmet, minnetle ve saygıyla anıyorum. 1997 yılında Mavi Didim Gazetesi’ne başladığında KÖŞELİYORUM onun köşesinin adıydı. Bende kaldığı yerden devam ettirmek istedim.
İlk Yazdığı yazının başlığı ÜZGÜNÜZ’dü. 8 yıllık zorunlu eğitimin tartışmalarıyla ilgili, imam hatip okullarının kapanmasıyla ilgili, izinsiz yapılan mitinginin sonunda, polisin başına gelenleri dile getirmiş. Sonra 8 Ocak 1996 yılında görevi başında ve basın kartının yanında olmaması gerekçesiyle tutuklanarak gözaltına alınması, tutuklanan kişilerle birlikte şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden, katledilen Gazeteci Metin Göktepe’nin mahkemesiyle ilgili yazıyı kaleme almıştı.
1997’nin arşivini incelerken bakalım neler neler olmuş, sizlerle paylaşmak istedim...
Akbük Belediye Başkanı İbrahi Şam, Ak-Yeniköy Belediye Başkanı Yılmaz Öz’dü
Didim Belediye başkanımız Ecz. Mehmet Soysalan dönemi. Didim için büyük yatırımlara imza atılmış bir dönemdir. 1- 1997 yılından önce Didim’in adı Yenihisar’dı. CHP Aydın Milletvekilimiz Fatih ATAY’ın TBMM’ne sunduğu isim değişikliğini içeren yasa tasarısı 3 Nisan 1997 tarihinde kabul edilerek yeniden eski kimliğine kavuşmasında Bld. Bşk. Mehmet SOYSALAN’ın katkıları büyüktür.
2- Belediye başkanımız Mehmet Soysalan’ın projelerinden biri de, Mavişehir pazar yeridir. Bir kısmı doldurma olan hazine arazisine yapılan 140 bin m2 alana kurulan Mavişehir pazaryerinde, 63 açık, 59 kapalı işyerleri, ön kısımdaki terminal ve arka kısımdaki açık otopark projesi ile hizmete girmiş. Pazaryeri Kaymakamlık tarafından yıkım emri verilmiş ve mahkemelik olmuş. Bld. Bşk. Mehmet Soysalan tarafından durdurmak için mahkemeye verilmiş. Mavişehir’de pazaryeri kurulan alan bataklık ve kullanılmayan bir alan diye rapor sunulmuş. İmar planı meclisten geçirilmiş ve devamında proje Bayındırlık tarafından onaylanmış. Pazar yerinin amacı, dağınık olan esnafları bir araya toplamak olan proje, verilen mücadele sonucunda şu anki Mavişehir pazar yeri kurulmuş. Açılışı da 7 Eylül 1997’de yapılmış.
3- Didim için en büyük proje olan Altyapı Projesi ise, 9 Nisan 1997’de proje imzalanmış, şantiye kurulumları yapılmış ve 9 ay sonra ilk kazma vurulmuş. (15 Ocak 1998'de)
4- Yeni mahallede bulunan park alanı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Parkın içinde çok amaçlı bir salon, kütüphane, spor sahası, minyatür havuz ve derelerin olduğu, yeşil alan, çocuk oyun alanları, anfi tiyatro, oturma gruplarının bulunduğu kültür parkın yapımına başlanmış. 28 Ağustos günü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılımıyla açılışı yapılmış “Parkta benim düşünceme göre eksik var. Yöremize uygun olan efe figürleri heykellerde konulsaydı çok daha güzel olurdu diye düşünüyorum. Pekde geç kalınmış sayılmazlar aslında şimdiki belediye başkanımızda yapabilir. Örneğin yeni mahalle parkına, Didim’in Akbük’ten giriş kavşağına, abalı kavşağına Atatürk ve Efe figürlerinden oluşan heykeller konulabilir. Şehrin içine giriş önemlidir.“Sadece öneri...
5- 1996 yılında başlatılan “Ege kararmasın, barış denizi olsun” 1 Eylül barış şenliğinin 2. düzenlenmiş.
6- Hiç şaşırmadım sizde şaşırmayacaksınız günümüzde halen devam eden elektrik kesintileri için TEDAŞ’ın vermiş olduğu demeç var “ELEKTRİK KESİNTİLERİNE SON “diye açıklama yapmış, yıl 2018 halen daha kesintiler aynı şekilde devam ediyor. Değişen TEDAŞ, AYDEM oldu :) Değişiklik bu...
7- 1997 yılında, Didim Hastane yaptırma ve yaşatma derneği Bşk. Hilmi Yıldırım’ın ve Didim halkının gayretleri ile gıdım gıdım ilerleyen Didim hastanesinin bitirilme aşamasına gelindiği açıklamış.
8- 1996 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden Mahir Özgür Damar’ın babası Beyazıt Damar, oğlunun adına yaptırdığı okul inşaatının temeli 1997 yılında atılmıştı. Mahir Özgür Damar İlköğretim okulu o günden bu güne en iyi şekilde hizmet vermektedir.
“İnsanlar isimleriyle değil yaptıkları eserlerle anılırlar.”
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...