15 Temmuz Meydanlarda Anıldı


Didim’de 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında, çeşitli etkinliklerle meydanlarda anıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Didim Kaymakamlığınca bayraklı halk yürüyüşü tertiplendi. Dev

 Paylaş


Didim’de 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında, çeşitli etkinliklerle meydanlarda anıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Didim Kaymakamlığınca bayraklı halk yürüyüşü tertiplendi. Dev Türk bayraklarının da bulunduğu yürüyüş Merkez Camii önünden başlayıp Atatürk Bulvarı boyunca sürerek “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Ne mutlu Türküm diyene!”, “Her şey vatan için” sloganlarıyla Cumhuriyet meydanında sonlandırıldı.
Didim Kaymakamlığı tarafından düzenlenen, 15 Temmuz etkinliklerine Didim kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve protokol üyeleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, ilçe yöneticileri, bazı kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Didim Kent Meydanına yapılan yürüyüş sonrası saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan program, daha sonra Didim müftülüğü tarafından 15 Temmuzda şehit olanlar için Kuran-ı Kerim’in okunması ve duaların edilmesiyle devam etti.
CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE MİLLETİMİZİN VERDİĞİ DESTANSI MÜCADELENİN YILDÖNÜMÜNDEYİZ
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Didim Kaymakamı Mehmet Türköz “Ülkenin birlik ve beraberliğine, milli iradesine kasteden hain FETÖ işgal girişimine karşı Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin verdiği destansı mücadelenin yıldönümündeyiz” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü “15 Temmuz bizlere bir yandan acı ve hüznü hatırlatıyor, bir taraftan da geleceğe dair sevinç ve umutlarımızı kabartıyor. Anadolu’daki Türk İslam devleti tarihi içerisinde kendi içinden çıkan bir grubun, kendi insanlarına bu kadar acımasızca saldırdığı ihanet ettiği, başka bir tehditle karşılaşmamıştır. Türk İslam devletleri bu coğrafyada işgal ve isyanı yaşadı. Ancak bunlardan hiç birisi, 15 Temmuz’da yaşadığımız kadar acı ve hüzün vermedi. Bu darbe teşebbüsü, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi müesseselerine karşı yapılmış bir darbedir. Birliğimizi ve beraberliğimizi 15 Temmuz üzerine inşa etmek zorundayız. Bir taraftan düşünüldüğünde, içimizde 40 yıldan beri, yapılanan bir pisliğin temizlenmesi, bizim adımıza sevindirici bir gelişmedir.”
ÜLKEMİZ TARİHİN EN ACIMASIZ DARBE GİRİŞİMİNİ YAŞAMIŞTIR
Ülkenin en acımasız darbe girişimini 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşadığını ifade eden Kaymakam Türköz “ Bizler için 15 Temmuz gecesi çok uzun bir gece olmuştur. Asker kılığına bürünmüş bir grup terörist halkın üzerine ateş açmış, savaş uçakları ve helikopterlerle bombalar yağdırmış, millet iradesinin sembolü olan gazi meclisini bombalamış, Boğaziçi köprüsünü kapatmış ve pek çok resmi kurumu kullanılmaz duruma getirmiştir. Bu felaket tablosuna karşı milletimiz devletine, devletimiz de milletine sahip çıkmış, elhamdülillah bu kara geceyi aydınlık bir sabaha çevirmişlerdir. Tüm dünya bir kez daha Türk milletinin sarsılmaz imanını birbirine kenetlenişini ve kolay lokma olmadığını idrak etmiştir” dedi.
Didim kaymakamı Mehmet Türköz konuşmasının ardından 15 Temmuz gecesinde şehit olan vatandaşları ve güvenlik güçlerini rahmetle anarak katılım sağlayan bütün vatandaşlara teşekkürlerini ifade etti.
Anma etkinlikleri daha sonra Didim belediyesi tarafından vatandaşlara nohutlu pilav ve lokma ikram edilmesiyle gece ilerleyen geç saatlere kadar sürerken, bir taraftan da tüm camilerde eş zamanlı olarak selalar okundu.

Didim’