Erol Yıldız

Tüm Yazıları


1 Mayıs işçi ve emekçinin bayramı

  • 30 Nisan 2019 Salı


İşçinin emeğine saygıyı yitirdiğimiz şu günlerimizde 1 Mayıs günü kapımıza dayandı. Çevredeki vurdum duymazlar, bu günü gördüklerinde aynen öcü görmüş gibi oluyorlar bundan eminim. Halbu ki bu gün insanların neredeyse tamamının, emeklerinin kabulünün yıldönümü olan bir gündür. Bana göre emeğini, haklarını alamayan ve ezilen her kişinin kabul etmesi ve kutlaması gereken gündür 1 Mayıs. İnsanın sekiz saat çalışmasını ön gören bir hareketin öncüsüdür bu hareketin başlangıcı. Bu hareket aynı zamanda, insanlarla kavga değil, insanlara sevgi veren, onların emeğine saygı duyulan ve onların haklarının kazanımının onurunu yaşatan bir gündür.

Tarihçesini okumayanlar, geçmişten günümüze kadar bu etkinliğin bir sol hareket olarak görmektedir. Evet bu bir sol harekettir ama tüm düşüncelerin ortak anlamında olduğundan, insanca yaşamanın, eşitliğin simgesidir. Emek sadece sosyal düşünceyi savunanların kendilerine özgü bir konu değildir. Bu herkesi her kesimi her çalışanın emeğinin karşılığını alabilmesinin kazanım günüdür. Kavgasız, mücadeleci, ilkeli, çağdaş, emeğe saygılı, eşit vergi, eşit gün kazanım bu ilkeli hareketin gerçek manasıdır.
1856 yılında Avustralyalı işçilerin hareketi olarak görülmüş olsa da, 1886 yılında Amerikalı işçilerin önderliğinde 1 Mayıs’ın evrensel olarak iş bırakma günü olarak uygulanmaya başlanmıştır. O tarihte Amerikalı işçiler bir günlük iş bırakarak, sekiz saatlik çalışma için haklarını aradılar. Kapitalist kişiler ve ABD yöneticilerinin aldığı karar ile yasaklanmış olsa da, birkaç yıl sonra 1890’da 1 Mayıs’ı kutlama kararı alınmıştır. Ülkemizde 1919 yılında yani tam yüz yıl önce İzmir ve İstanbul’da kutlanmaya başlandı. Bu kutlama hem 1 Mayıs için hem de çevremizi kuşatan müttefik gü.lerinin işgalini protesto anlamını taşımıştır. 1920 yılında ise hem işgalci güçlerin hem de Osmanlı hükümetinin baskılarına karşı 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanmıştır. O tarihten günümüze kadar yasaklamalarla dolu günler yaşanmıştır. 1977 tarihi ise hem vicdanlarda hem de faşist bir düşüncenin pençesinde 37 işçimiz kutlamalarda Taksim’de katledilmiştir. Emeğin ve barışın simgesi olan 1 Mayıs işçi bayramının yıl dönümünde hayatını kaybeden tüm işçilerin anısına onları saygıyla anıyorum. 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.