1 hafta tatile 504 TL “Konaklama Vergisi”


Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından geçen ve Didim’i de ilgilendiren yeni vergi düzenlemesi olan  'Konaklama Vergisi' ve ‘Dijital Vergisi’ne Didim Turizm Derneği bası

 Paylaş


Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından geçen ve Didim’i de ilgilendiren yeni vergi düzenlemesi olan 'Konaklama Vergisi' ve ‘Dijital Vergisi’ne Didim Turizm Derneği basın açıklaması yaparak turizmin sonunun geleceğini belirtti.

Basın toplantısına Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ve yönetiminin yanı sıra, TÜRSAB Didim İlçe Temsilcisi Nazif Karakuş, Didim’ bulunan otel sahipleri ve turizmciler katıldı.
“Turizm sektörü bu işin altından nasıl kalkacak?”
Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, turizm işinin çok zor olduğunu dile getirerek “Geçtiğimiz günlerde konaklama vergisi komisyon tarafından geçti. TBMM’ye gelecek ve ardından Cumhurbaşkanlığına sunulacak. Son günler de Kuşadası’nda bulunan turizmciler ve derneklerle görüşme yapıyorum. Aydın ve Muğla gibi milletvekilleriyle görüşme yapmaya çalışıyoruz. Vekillerin desteği bizim için önemli. Bundan birkaç yıl önce Turizm Altyapı Birliği için vergi alınmaya başlandı. Birkaç ay önce de tanıtım vergisi alınmaya başlandı. Şimdi de konaklama vergisi alınmaya başlanacak. Bu konaklama vergisi tasarısına göre; 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde 18,00 TL, 4 yıldızlı otel ve tatil köylerinde 12,00 TL, 3 yıldızlı oteller ve belgeli konaklama tesislerinde 9,00 TL, 2 ve 1 yıldızlı oteller pansiyonlar motel apart hotel ve kampinglerde 6,00 TL, butik oteller ve özel konaklama tesislerinde 18,00TL kişi başı gecelik ek vergi getirilmek isteniyor. Sürekli vergi ve KDV ile karşılaşıyoruz. Turizm sektörü bu işin altından nasıl kalkacak? Dijital vergi adı altında sosyal medya hesapları da tamamen vergilendirilecek. Oteller, belirli internet sitesi için de vergi ödüyor. Turizm derneği olarak bu işin tarafı olacağız. Hiçbir turizmcinin hakkını yedirmemeye çalışacağız. Turizm Bakanlığı 2023 yılında 75 milyon turist için bütçe belirledi. Vergilerin sürekli arttığı bir durumda bütçe nasıl yetecek? “ dedi.

Geçtiğ